ŠULC, P. GPS lokátor pro IoT síť [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Práce se zabývá návrhem a realizací zařízení určeného k lokalizaci odcizeného předmětu prostřednictvím LoRaWAN a GPS. V první kapitole jsou popsány vlastnosti komerčně dostupných obdobných zařízení. Následná kapitola pojednává o způsobech určování polohy, komunikačních sítích a možnostech napájení potřebné elektroniky. Na základě toho je ve třetí kapitole sestaveno blokové schéma, vybrány vhodné součástky, navrženo obvodové schéma a DPS. Kapitola 4 se věnuje firmwaru, pátá kapitola pak mechanické konstrukci. Nakonec je zde i výsledek testu a stanovení výdrže akumulátoru. Text je uspořádán do logické posloupnosti a je zde vidět systematický přístup k řešení i vhodná práce s literaturou. Práce je přehledná a příjemně se čte, ačkoli se místy vyskytují slovní obraty, které do technického textu nezapadají. Gramatické a věcné chyby jsem téměř žádné nezaznamenal. Rozsah práce je přiměřený složitosti problému, je zde vysvětleno vše, co je třeba. Výsledné zařízení by sice bylo možné ještě vylepšit a déle testovat, avšak zadání i tak splňuje ve všech bodech. Student Patrik Šulc pravidelně konzultoval svůj postup, v dané problematice se orientuje. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A, 90 bodů.
Předložená práce se zabývá návrhem GPS lokátoru, který při detekci pohybu odešle zprávu o své poloze přes LoRa síť. V teoretické části práce student stručně, ale dostatečně, popisuje technologie a zařízení, jež budou pro zařízení klíčové. V této části musím vytknout nedostatečné citování zdrojů. Většina kapitol má pouze jeden zdroj a není vždy zřejmé, zda předložený text z daného zdroje pochází (první odstavem v kapitole 2.1.1). V praktické části jsou nejprve vybrány a popsány komponenty. Oceňuji, že při výběru, alespoň primárně, nešlo o cenu. Vcelku detailně je popsáno napájení a proudová spotřeba jednotlivých součástek a je vypočtena životnost zařízení při bateriovém napájení. Detailně a přehledně je také popsán vytvořeny program a funkce zařízení. Jako poslední je prezentována krabička, demonstrována funkčnost a změřena spotřeba, která je větší než vypočtená. V textu se zřídka vyskytují gramatické chyby. Několik kapitol (např. 2.4, 2.5) neobsahuje text, ale pouze podkapitoly. Obrázky a tabulky jsou na koncích kapitol (například obrázky 2.6, 2.8 a tabulka 2.4). Navržené zařízení se zdá být funkční a splňuje zadání. Vzhledem k formálním nedostatkům práce ji hodnotím stupněm B s počtem bodů 87.
eVSKP id 152460