MAŠEK, J. Odhady diskrétních rozdělení pravděpodobnosti pro aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Karpíšek, Zdeněk

Diplomant splnil zadání v plném rozsahu. Řešení problému fitování diskrétních rozdělení pravděpodobnosti z pozorovaných datových souborů za vedlejších podmínek popsané v práci je zcela původní. Získané výsledky jsou publikovatelné, aplikabilní a přínosné pro praxi. Práce tématicky úspěšně navazuje na 3 disertační práce a 6 diplomových prací řešených v oboru Matematické inženýrství. Na zpracování diplomové práce se bohužel negativně projevilo velmi obtížné získávání adekvátních podkladů z časopiseckých publikací a také náročnost vytváření nových teoretických výsledků. Jde zejména o důkaz asymptotické vlastnosti Freemanova - Tukyova kritéria a z něho pak vyvozeného pojmu pseudodivergence coby vzdálenosti dvou diskrétních rozdělení pravděpodobnosti. To mělo za následek časový skluz při dokončování práce a bylo příčinou formulačních nedostatků. Doporučuji proto diplomantovi, aby při obhajobě alespoň výčtem prezentoval získané výsledky (pojem pseudokvazinormy, dokázaná tvrzení a příklady použití).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Lacinová, Veronika

Diplomová práce se zabývá odhady rozdělení pravděpodobnosti pozorovaných náhodných veličin. Diplomant uvádí, že hlavním cílem práce bylo rozšířit již dosažené výsledky. Musím podotknout, že využití dosavadních výsledků bylo maximální, což se bohužel nedá říci o rozšíření dané problematiky. Jednotlivé kapitoly nejsou sjednoceny po formální stránce. Diplomant změnil již zavedené značení mohutnosti základního prostoru m na k, což by bylo v pořádku, ale značení nezměnil v celé práci. Například ve větě 4.3., v důkazu věty 4.5., nebo ve větě 6.2. zůstalo značení původní. V kapitole F-T pseudokvazinorma, která je považována za hlavní těžiště práce je také množství překlepů. Například sumy bez argumentů nebo špatně spočítaná derivace na straně 27. V kapitole Aplikace pseudokvazinorem by bylo vhodné uvést také odhady, které ještě nesplňují zvolené testové kritérium a alespoň na jednom příkladě provést srovnání s již vyzkoušenými f-kvazinormami. Kritéria, která byla v práci použita k testování vhodného rozdělení pravděpodobnosti vyžadují, aby odhadnuté četnosti byly větší než pět, což pro některé kategorie splněno nebylo. V tomto případě by bylo vhodné příslušné třídy sloučit. Přes řadu formálních a několik věcných připomínek bych ráda uvedla, že v práci je zavedeno zcela nové testové kritérium, které je následně použito k testování vhodného rozdělení pravděpodobnosti, a pseudokvazinorma, která nám umožňuje vhodné rozdělení pravděpodobnosti nalézt.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 93200