MACKOVÝCH, M. Analýza experimentálních EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Filipenská, Marina

Předložená práce je věnována analýze experimentálních EKG pořízených z izolovaných králičích srdcí s normální a zvětšenou levou komorou srdeční. V literární rešerši jsou popsány metody pro detekci hypertrofie levé komory a ischemie myokardu na základě analýzy EKG. Praktická část je věnována především návrhu a testování metod pro automatickou detekci zvětšení komory za použití různých EKG parametrů a klasifikačních algoritmů. Nedílnou součástí práce je také analýza změn v EKG snímaných v průběhu ischemie. Výsledky jsou podloženy grafickými ukázkami a přehlednými tabulkami. Výsledky pro obě experimentální skupiny jsou porovnány mezi sebou a diskutovány. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Všechny požadavky zadání byly splněny. Student přistupoval k řešení práce zodpovědně a svědomitě a řádně využíval konzultace. Práci hodnotím stupněm A/92 b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Student Marek Mackových se ve své diplomové práci věnoval analýze experimentálních kardiologických dat. Práce byla zaměřena na popis a výběr příznaků, jěž je možné použít pro klasifikaci EKG. Teoretická část práce obsahuje popis elektrické aktivity srdce včetně popisu měření EKG a popis problematiky klasifikace dat a čtyři metody, které se používají. Praktická část obsahuje popis experimentu na izolovaných srdcích, meřící systém a popis experimentálních kardiologických dat. Následující kapitola se zabývá popisem vybraných morfologických parametrů popisujících časové intervaly, maximální výchylky signálu, parametry určené z plochy pod křivkou a parametry vypočtené z elektrické srdeční osy. Uvedené parametry byly stanoveny z průběhú EKG, které byly měřeny z různých pozic párů diferenčních elektrod odpovídajících rotaci po 10°. Pomocí ROC analýzy byly vybrány pouze příznaky, které jsou pro klasifikaci vhodné (AUC > 0,8), a ty byly dále pro klasifikaci použity. Všechny klasifikační metody uvedené v teoretické části byly vyzkoušeny. Výsledky klasifikace jsou zhodnoceny pomocí senzitivity, specificity a úspěšnosti. Na konci kapitoly 4 jsou uvedeny přehledně výsledky ukazující, které parametry jsou vhodné pro klasifikci v konkrétním směru snímání. Tyto výsledky jsou nad rámec zadání diplomové práce. V páté kapitole je uvedena analýza morfologických parametrů během experimentu opakujících se srdečních ischemií u normálních a hypertrofických srdcí. Vybrané příznaky pomocí ROC analýzy byly hodnoceny v čase experimentu za účelem stanovení minimální doby správné detekce ischemie z EKG. Všechny výsledky jsou vhodně prezentovány a podrobně diskutovány. Postrádám porovnání výsledků s dostupnými údaji z literatury. Z formálního hlediska je práce velmi zdařilá. Text je dobře rozvržený, obsahově není příliš dlouhý, ale obsahuje všechny podstatné informace. Práce je přehledná a má velmi dobrou grafickou úpravu. Seznam literatury je řazen podle výskytu v textu, nicméně citace jsou dále v textu v kapitole 2 a 3 prohozeny (kapitola 1: [1-10], kapitola 2: [15-22] a kapitola 3: [11-14]). Zkratka LVH je poprvé použita v Tab 1.1 a není vysvětlena. Předloženou práci hodnotím A/95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 93543