KNAP, Z. Motor s axiálním magnetickým tokem pro přímý pohon čerpadla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Huzlík, Rostislav

V rámci své práce se student zabýval návrhem motoru a axiálním magnetickým tokem pro přímý pohon čerpadla. Student v rámci své práce pracoval velice samostatně, pouze s malou pomocí vedoucího. Student zvládl nastudovat a samostatně aplikovat složitý návrh motorů s axiálním magnetickým tokem a provedl řadu ověřovacích simulací. V rámci práce se snažil využít dostupnou možnou literaturu. Práci doporučuji k obhajobě

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Ondrůšek, Čestmír

Diplomant vypracoval diplomovou práci na téma „Motor s axiálním magnetickým tokem pro přímý pohon čerpadla“. Práce má i s přílohami 63 stran., je rozdělena do šesti kapitol včetně závěru. Téma je aktuální a zejména vývoj permanentních magnetů ze vzácných zemin umožňuje zajímavé konstrukce zejména pro integrované systémy elektrický stroj – mechanická zátěž (mechanický pohon). V první kapitole je porovnání strojů s axiálním a radiálním tokem. Jsou uvedena uspořádání axiálních strojů bez statorového svazku, stroje typu torrus a axiálního stroje se segmentovaným rotorem. Ve druhé kapitole je teoretický rozbor axiálního stroje pro návrh pohonu čerpadla, obsahující vztahy pro výpočet důležitých elektromagnetických parametrů a veličin stroje s použitím analytického výpočtu metodou konečných prvků. Třetí kapitola je věnována návrhu stroje typu torrus podle zadání a je stěžejní částí práce. Čtvrtá kapitola obsahuje alternativní návrh bezželezného provedení axiálního stroje, v páté kapitole je porovnání strojů torrus a stroje bezželezného. K práci mám následující připomínky: 1) V řadě případů je použita neobvyklá terminologie, žádají vysvětlení, např.: - v části „Úvod“ je výraz „pootočená technologie“, - na str. 29 …“chtěná“ hodnota indukce.. 2) Je uvedena řada obecných vztahů, např . (3.15) bez dosazení konkrétních čísel a k tomu výsledek. 3) Popis obr. 18, 19 a 20 je nepřesný. 4) str. 41: …“Simulace ověření zatěžovací charakteristiky stroje je opět provedena simulací pomocí simulace konečně prvkovou analýzou. Způsob simulace je rotace motoru při synchronních otáčkách s proudovým napájením s posunující se fází ve smysly změny zátěžného úhlu“. – nějak se v tom nemůžu vyznat!! 5) Čím blíže konci práce, tím více formálních chyb a nepřesných formulací. Závěr: Zadání práce bylo splněno. Grafická úprava je na dobré úrovni. Škoda, že práce obsahuje hodně překlepů a nepřesných formulací.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 82674