VIDLÁKOVÁ, M. Využití bakterie Tepidimonas taiwanensis k produkci polyhydroxyalkanoátů na odpadních substrátech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Ve své diplomové práci se studentka Bc. Michaela Vidláková věnovala studiu možného biotechnologického využití termofilní bakterie Tepidimonas taiwanensis k produkci PHA z rozličných odpadních surovin. K experimentální práci přistupovala studentka velice aktivně a zodpovědně, prokázala vysokou míru samostatnosti a experimentální zručnosti. Zároveň byla schopna vyhodnotit a správně interpretovat výsledky svá data a aktivně se podílela na návrhu navazujících experimentů. Vše pravidelně konzultovala s vedoucím i konzultantkou své diplomové práce. Také práce na textové části práce se nesla ve stejném duchu jako laboratorní experimenty. Studentka pracovala samostatně, pečlivě podle předem domluveného plánu. Prokázala schopnost formulovat velice kvalitní odborný text, který dostává všem formálním i obsahovým požadavkům. Výsledky práce jsou velice zajímavé a původní. Důkazem je skutečnost, že studentka sama presentovala své výsledky formou posterového sdělení na mezinárodní konferenci The Biomania Student Scientific Meeting 2022, která se konala 28.-29.4.2022 v Brně, zároveň je spoluautorkou jedné již uveřejněné publikace, která z její experimentální práce přímo vychází. Proto z pozice vedoucího velice rád práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pernicová, Iva

Studentka Bc. Michaela Vidláková se ve své diplomové práci zabývá využitím termofilní bakterie Tepidimonas taiwanensis k produkci polyhydroxyalkanoátů na odpadních substrátech. Využití extremofilních producentů se v poslední době dostává do popředí, protože jejich využití může zvýšit konkurenceschopnost daného produktu. V teoretické části je velmi pěkně zpracována problematika PHA a také využití odpadních substrátů k jejich produkci, které mohou snížit cenu produkce a také se jedná o využití již nevyužívaného dopadu. Také jsou v teoretické části popsány extremofilní mikroorganismy a jejich využití. Teoretická část vychází z kvalitní převážně zahraniční literatury. Daná problematika je psána srozumitelnou formou, logicky a přehledně členěná a kvalitně zpracována. V experimentální části se studentka nejprve zaměřila na optimalizaci kultivačních podmínek z hlediska substrátů. V další části pak získané poznatky využívá k použití odpadních substrátů k produkci PHA. Z předložené práce je patrné, že studentka odvedla velký kus experimentální práce. Získaná data a výsledky jsou potom prezentovány v kapitole výsledky a diskuse, kde jsou přehledně zpracovány ve formě tabulek a grafů. Získané výsledky jsou také dobře komentovány a formulovány. Celkový dojem z předložené diplomové práce je velmi pozitivní, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 138826