VANĚK, R. Modulární systém elektrické impedanční tomografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student Roman Vaněk ve své bakalářské práci realizoval 4 aktivní sondy využitelné v elektrické impedanční tomografii pro současné proudové buzení i posílení slabých měřených napěťových signálů. Realizované sondy odpovídají návrhu v semestrální práci. Dále navrhnul komplexní sběrnici pro propojení jednotlivých modulů EIT zajišťující napájení, propojení analogových i digitálních částí systému. V závěru práce student vyhodnotil skutečné rozsahy realizovaného zařízení, přičemž z měření vyplývá, že zadání bylo splněno. Práce je psaná anglicky a po formální stránce je až na drobné nedostatky na kvalitní úrovni. Výsledky práce byly prezentovány na studentské soutěžní konferenci EEICT 2024, kde se student umístil na 3. místě v kategorii Industrial Automation, Transmission, Consumption and Diagnostics.
Po prostudování předložené bakalářské práce konstatuji, že student zadané úkoly zpracoval na výborné úrovni. Vstupní rešerše spojené problematiky je provedena s využitím relevantních a aktuálních publikací. Získané informace student vhodně využil pro návrh konceptu řešení analogové vstupní části systému. Značnou pozornost věnoval systémovému návrhu uspořádání celého zařízení pro měření signálů elektrické impedanční tomografie. V praktické části navrhl obvodové řešení vstupního analogové modulu, který následně sestavil a ověřil jeho funkčnost a parametry. Návrh respektoval parametry požadované zadáním a jejich dosažení potvrdilo ověřovací měření. Z časových důvodů už bohužel nestihl pokračovat s vývojem dalších modulů systému. Ty jsou ale v zadání uvedeny jako volitelné. Výtku bych měl k popisu řešení analogového vstupního bloku. Není zde diskutován výběr vstupního operačního zesilovače a to s ohledem na jeho vstupní impedanci a jejímu vztahu k impedanci měřených objektů. Rovněž mohl student zhodnotit šumové vlastnosti vybrané součástky, které by se mohly negativně projevit v měřených signálech. Z formálního hlediska je dílo zpracováno výborně. Členění dílčích částí do kapitol je logické a přehledné. Uvedené ilustrace, schémata a tabulky jsou dobře zpracovány. Jistým nedostatkem jsou některé gramatické chyby, chybějící slova ve formulacích a překlepy. Přes uvedené výtky se jedná o velmi kvalitní práci a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159053