URBÁNKOVÁ, K. Elektrochemická charakterizace nanostrukturovaných povrchů modifikovaných biolátkami s thiolovou vazbou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Diplomová práce slečny Kateřiny Přikrylové pojednává o přípravě modifikovaných zlatých nanostrukturovaných povrchů, které jsou perspektivním materiálem v oblasti miniaturizace a elektrochemické detekce biolátek. Cílem práce byla výroba a modifikace nanostruktur pomocí thiolové vazby, následná charakterizace a kvalitativní vyhodnocení naměřených dat. Práce jako taková, je členěna do několika logicky na sebe navazujících kapitol. Za použití převážně zahraniční literatury, slečna Přikrylová samostatně zpracovala rešerši o stavu techniky z oblasti senzoriky, výroby nanostruktur, elektrochemie a navazování biolátek. Dle nalezených poznatků, stanovila vhodné paramenty výroby a metodiku měření. Zejména pak oceňuji její iniciativu o zařazení další charakterizační metody měření kontaktního úhlu nad rámec zadání. V praktické části práce, se studentka zabývala výrobou zlatých nanostrukturovaných povrchů jejich modifikací kyselinou 11-merkaptoundekanovou, dále streptavidinem, a biotinem, následnou charakterizací vzorků pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie a cyklické voltametrie. Naměřené výsledky byly sériově ověřeny a vyhodnoceny. Z výsledků lze konstatovat, že všechny cíle práce byly splněny. Slečna Přikrylová docházela do laboratoře pravidelně stejně tak i průběžně konzultovala a zasílala výsledky. V průběhu řešení musela čelit některým výrobním technologickým překážkám, které dokázala překonat i při fyzické absenci vedoucího, čímž dostatečně prokázala schopnost pracovat samostatně. Praktické výsledky práce považuji za přínosné a budou dále použity při řešení projektů a přípravu odborných publikací. Celkovou úroveň ovšem snižují velmi často nešťastné formulace výsledků a některé jazykové a formální nedostatky, způsobené pravděpodobně časovou tísní. Pro tyto výhrady navrhuji, jinak velmi dobrou práci, ohodnotit stupněm B.
Předložená diplomová práce studentky Bc. Kateřiny Přikrylové se zabývá výrobou a využitím zlatých nanostrukturovaných elektrod vytvořených využitím nanoporézní aluminové masky na wolframovém substrátu. Vyrobené elektrody byly charakterizovány rastrovacím elektronovým mikroskopem, elektrochemickými metodami a metodou měření kontaktního úhlu. Pro další využití byly elektrody modifikovány kyselinou merkaptoundekanovou. Dle mého pohledu je zadání beze zbytku splněno. Seznam citované literatury je obsáhlý (64 referencí) a prokazuje schopnost studentky pracovat s cizojazyčnou literaturou. Několik připomínek mám pouze k formálnímu zpracování práce, kdy autorka používá nesrozumitelně dlouhá souvětí, číslování citací v textu je neuspořádané, popisky obrázků a grafů jsou psány malou velikostí písma a obrázky jsou nepřesně popsané. Dále připomínám špatně uvedenou hodnotu Rct pro Au popř. MUA v tabulkách 5.1 a 5.2.. Uvedená hodnota je zjevně v jednotkách Ohm (uvedeno kOhm). Mírné nejasnosti z praktické části DP a výsledků jsou zahrnuty do otázek oponenta. Přes výše uvedené výtky považuji diplomovou práci za hodnotnou a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 73067