MATULA, T. Elektrochemický biosenzor pro detekci glukózy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Prášek, Jan

Předmětem diplomové práce byla oblast elektrochemických biosenzorů pro detekci glukózy. V teoretické části práce student prokázal schopnost pracovat s literaturou, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil při zpracovávání praktické části práce. Tu představovala modifikace pracovní elektrody standardního tlustovrstvého senzoru pomocí biolátek vhodných pro detekci glukózy. Nad rámec zadání student provedl i několik modifikací standardního tlustovrstvého senzoru, aby ověřil další možnosti zlepšení odezvy realizovaného biosenzoru. Připravené biosenzory student proměřil v roztoku obsahujícím glukózu. Výsledky přehledně vyhodnotil a následně učinil závěry o účincích vlivu modifikace na výsledné vlastnosti senzoru. Student Tomáš Matula přistupoval po celou dobu k práci na diplomovém projektu zodpovědně a účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech. Věnoval se řádně studiu jím vybrané i vedoucím doporučené literatury a přicházel samostatně s návrhy řešení situací a problémů. Závěrečné zpracování a sepsání výsledků proběhlo s drobným zpožděním. Formální zpracování práce je na dobré úrovni, ale i přes to se v ní objevují drobné nedostatky, na které byl student vedoucím včas upozorněn, ale nereflektoval je. Věřím, že celková kvalita práce je poměrně dobrá a že bude přínosem pro další rozvoj Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení B 83b.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Posudek oponenta

Majzlíková, Petra

Student Tomáš Matula se ve své diplomové práci věnuje problematice technologie tlustých vrstev v oblasti elektrochemických senzorů a biosenzorů. V teoretické části práce student přehledně popisuje technologii tlustých vrstev, elektrochemii, druhy a typy elektrod, vybrané elektrochemické metody a elektrochemické senzory a biosenzory. Zvláštní pozornost věnuje glukózovým biosenzorům, jejich rozdělení a uvádí rešerši týkající se modifikovaných glukózových biosenzorů. V závěru teoretické části ještě představuje plazma jako nástroj pro úpravu povrchu materiálů. V experimentální části práce se student věnuje přípravě glukózového biosenzoru modifikací dvou tištěných tříelektrodových systémů. Modifikaci provádí prostřednictvím enzymu glukózaoxidáza, který na povrch pracovní elektrody nanáší v podobě gelového roztoku. Na připravených biosenzorech provádí stanovení oxidačního potenciálu a následně chronoamperometrickou detekci glukózy. Student ve svých experimentech prostudoval vliv předúpravy elektrodového systému v plazmatu před imobilizací glukózaoxidázy na výsledné chování biosenzoru, reprodukovatelnost výsledků získaných prostřednictvím těchto biosenzorů, prostudoval vliv přítomnosti chloridu draselného v roztoku na hodnotu oxidačního potenciálu, vliv doby skladování biosenzorů na jejich chování a vliv přítomnosti kyseliny askorbové coby interferující látky v roztoku na reakci senzoru. Získané výsledky student zpracoval, vynesl je do vhodných závislostí či tabulek a patřičně je okomentoval. Provedl také srovnání svých výsledků s výsledky uváděnými v literatuře. Zadání práce tak student splnil v plném rozsahu. Oceňuji rozsah a náplň provedených experimentů a i to, že student při volbě studovaných koncentrací glukózy zohledňoval její fyziologické hodnoty. Formální zpracování předkládané diplomové práce je na dobré úrovni. Je velká škoda, že celkový dojem z této práce kazí drobné nedostatky v podobě překlepů, někdy neúplných formulací vět, místy nadbytečného používání kulatých závorek v textu apod. Také by bylo dobré, kdyby u kalibračních křivek byly uváděny rovnice funkcí. I přes zmíněné nedostatky věřím, že tato práce svojí kvalitou splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B (80 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 94012