DIRBÁK, Š. Návrh a realizace plošného měření rezistivity půdy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vrána, Michal

Diplomová práce studenta Bc. Štefana Dirbáka se zabývá návrhem a realizací rozšiřujícího modulu pro plošné měření rezistivity půdy. V úvodní části jsou popsány důvody pro měření rezistivity půdy a faktory ovlivňující její hodnotu. Dále jsou v práci uvedeny metody vyhodnocení a používané horizontální modely půdy. Praktická část se zabývá hlavním bodem zadání, a to návrhem a realizací SW a HW technického řešení, které zajistí snížení celkové časové náročnosti na plošné měření rezistivity půdy. Funkčnost zařízení byla potvrzena při terénním testu realizovaném v areálu VUT v Brně. Výsledky měření potvrdily jednak funkčnost zařízení a také zkrácení časové náročnosti na realizaci měření. Na místo původně zamýšleného ovládání rozšiřujícího modulu za pomocí PC student vytvořil aplikaci pro platformu Android. Díky tomu se zvýšil uživatelský komfort při práci v terénu a obsluha může ovládat rozšiřující modul vzdáleně za pomocí tabletu nebo mobilu. Práce je členěna do po sobě logicky navazujících kapitol a je napsána na odpovídající technické úrovni. Celkově hodnotím práci jako zdařilou s hodnocením A 99b a doporučuju ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Ptáček, Michal

Diplomová práce se věnuje problematice návrhu a realizaci systému pro plošné měření rezistivity půdy. Mnoho dnes levnějších a používaných zařízení v elektroenergetickém odvětví disponuje implementovanou Wennerovou čtyř-elektrodovou metodou, kdy pro měření v jiném směru, či s jinými rozestupy elektrod je předpokládáno manuální přestavení elektrod a následné opakované měření. V rámci uvedené diplomové práce se tak autor zabýval možností rozšířit (zjednodušit) aplikaci komerčně dostupných 4 kanálových měřících přístrojů právě pro použití k plošnému měření rezistivity půdy. V rámci práce autor vytvořil a naprogramoval přepínací modul, umožňující provést měření s až 16 elektrodami, které lze podle uvedených variant přepínat a tím tedy provést automatizované či polo-automatizované plošné měření rezistivity půdy pomocí klasického čtyř-kanálového přístroje. Na výsledné práci lze velice kladně hodnotit autorův inovativní přístup, kdy např. ovládání přepínacího modulu je provedeno autorem naprogramovanou mobilní aplikací běžící pod systémem Android a komunikace s přepínacím modulem je provedena pomocí rozhraní Bluetooth. Na druhou stranu lze ovšem k práci mít i několik výtek, jako například místy nevhodné formování myšlenek, či držení se rámce cílů práce (např. kapitola 5 o krokových a dotykových napětích je v práci nadbytečná). V případě zvoleného řešení bych očekával širší diskuzi různých platforem a proč byl zvolen právě autorem použitý postup řešení. V práci dále postrádám zmínku/diskuzi dnes již komerčně dostupných řešení z problematiky plošného měření rezistivity půdy jakými jsou např. přístroje pro elektrickou odporovou tomografii. Autorem zhotovený přípravek může být využit pro další výzkumné práce ústavu. Práce splňuje body zadání a z vyhotoveného přípravku je zřejmý odvedený značný kus práce autorem při jeho návrhu a následné konstrukci. Vzhledem k uvedeným nedostatkům v textové části práce hodnotím stupněm B 88 body a doporučuji k obhajobě u SZZ.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 124406