SZKANDERA, F. Grafická zobrazovací jednotka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvorský, Adam

Student vypracoval bakalářskou práci na téma Grafická zobrazovací jednotka. Cílem práce byl teoretický návrh, konstrukce a otestovaní vytvořeného návrhu pomocí základních obvodů a poté byl návrh přenesen do obvodu FPGA. Student se do řešení zadání pustil s obrovským odhodláním. Formální stránka práce je na velmi kvalitní úrovni. Práce je členěna logicky. Nejprve teorie, popis hradlového pole, návrh vlastního zobrazovače a návrh zobrazovače v obvodu FPGA. V praktické části musím vyzdvihnout dotažení všech částí do finální podoby. Student se tématu věnoval aktivně po celou dobu řešení bakalářské práce. Konzultace probíhaly pravidelně a byl vždy dobře připraven. Z hlediska textové části pracoval s velkým předstihem a vše řádně konzultoval. Z hlediska vedoucího, nelze vytknout žádná pochybení, či nesrovnalosti. Práce je po formální stránce velmi dobře zpracována, působí uceleným dojmem. Student vhodně pracuje s doporučenou literaturou, kterou průběžně cituje, počet použitých zdrojů odpovídá rozsahu práce. Předložená práce ukazuje, že student zmíněné problematice velmi dobře rozumí. Navrhuji proto práci k obhajobě s počtem bodů 98, tedy známka A.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Dvořák, Vojtěch

Student Filip Szkandera vypracoval bakalářskou práci na téma Grafická zobrazovací jednotka. Teoretická část práce seznamuje čtenáře s historií grafických zobrazovačů, standardy pro přenos obrazu a podává stručný popis parametrů jednotlivých rozhraní. Detailněji se věnuje především rozhraní VGA, které později zvolil jako výstupní rozhraní zobrazovače. Praktická část představuje návrh grafického zobrazovače, a to nejprve s využitím diskrétních součástek, a následně s obvodem FPGA. Popis návrhu s využitím diskrétních součástek a následného testování je v textu práce věnováno 30 stran, přesto zde postrádám některé informace. Koncepční schéma na obrázku 3.4 by mohlo být podrobnější, například naznačit tok dat mezi jednotlivými komponentami, aby se čtenář lépe orientoval v propojení dílčích bloků, které jsou následně popsány. V kapitole 3.3.5 je popsán modul převodníku DAC využívající rezistorovou síť a jsou zde uvedeny hodnoty rezistorů. Není však zřejmé, jakým způsobem byly tyto hodnoty získány, a zda je na výstupu požadované napětí. Při pohledu do přiloženého schématu navíc vypočtené hodnoty nejsou použity. V takovém případě bych očekával, že toto bude v textu objasněno včetně výpočtu chyby výstupního napětí a zhodnocení, zda je tato chyba akceptovatelná. V kapitole 4 popisující návrh zobrazovače založeném na obvodu FPGA postrádám některé důležité informace. Na začátku kapitoly jsou popsány rozdíly oproti návrhu z diskrétních součástek, avšak není zde zmíněn důležitý rozdíl, kterým je změna komunikačního rozhraní. Toto rozhraní pak v textu práce není nikde popsáno a jeho časování je třeba odvodit z přiložených zdrojových souborů. Zároveň postrádám informace o využitých zdrojích v obvodu FPGA a výsledek statické časové analýzy. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Text je bohatě doplněn obrázky a tabulkami s menším množstvím překlepů a pravopisných chyb. Student vhodně pracuje s dostupnou literaturou a řádně ji v textu cituje. Zadání práce považuji za splněné a vzhledem k výše uvedeným faktům navrhuji hodnocení B/88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 160224