ŠŤASTNÁ, E. Příprava samoorganizovaných nanostrukturovaných oxidických vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Jan, Vít

Bakalářská práce se zabývá technologií přípravy samoorganizovaného porézního oxidu hlinitého. Tato technika nebyla před řešením bakalářské práce na UMVI k dispozici a řešení zadání tak začalo studiem anglické literatury a následně sestavením první verze experimentální aparatury. Svou bakalářskou práci řešila sl. Jindrová od konce prvního ročníku studia a za dobu dvou let soustavnou činností s využitím téměř výhradně anglicky psané literatury dospěla do stádia, kdy příprava porézních vrstev je rutinně zvládnutá. V průběhu řešení bylo zadání rozšířeno o studii možností depozice mědi do připravené porézní struktury. V tomto ohledu je v práci dosaženo částečných úspěchů, za nejdůležitější považuji fakt, že v experimentech se bude dále pokračovat. Dosavadní výsledky práce byly prezentovány na mezinárodní konferenci Metal 2014 formou posteru. Celkový přístup sl.Jindrové i úroveň práce považuji za vynikající.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pouchlý, Václav

Cílem předložené bakalářské práce bylo připravit porézní samoorganizovanou oxidickou vrstvu na hliníkovém substrátě a výsledky dokumentovat pomocí elektronové mikroskopie. Tohoto cíle bylo dosaženo pomocí elektrolytické oxidace (anodizace) hliníkového substrátu ve dvou elektrolytech: roztoku kyseliny sírové a roztoku kyseliny šťavelové. Studentka ve své práci popsala vlivy jednotlivých elektrolytů, anodizačního napětí i ostatních vlivů na výslednou morfologii samoorganizované porézní vrstvy. Navíc se studentce podařilo do připravených pórů elektrolyticky nanést měď, což vedlo po odleptání substrátu k vyrobení měděných nanodrátů. Výsledky, kterých bylo v práci dosaženo, byly správně popsány a porovnány s publikovanými výsledky zahraničních autorů. Samotný text práce má klasické rozdělení na teoretickou, experimentální a výsledkovou část. Teoretická část se zabývá teorií anodizace hliníku bez širšího úvodu do problematiky. Velký důraz je v práci kladen na experimenty a rozbor jejich výsledků. Tyto kapitoly zabírají více než polovinu rozsahu práce. Právě velký rozsah experimentů je silnou stránkou celé práce. Naopak slabou stránkou je větší množství překlepů, nevhodných obratů, či nedokončených vět. Uvedené výtky jsou však v takto rozsáhlé práci malého významu a proto hodnotím práci známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 72927