HANZAL, J. Metody kompenzace teplotní chyby obráběcího stroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Minář, Petr

Práce se zabývá metodami řešení snížené přesnosti obráběcího stroje vlivem teplotních jevů. Toto téma je na akademické půdě i v průmyslové praxi řešeno již po mnoho let. Přesto stále chybí jasně definovaná funkční kompenzační metoda. To svědčí o její vysoké obtížnosti. Předmětem práce bylo seznámení se s problematikou a provedení rešerše z akademických a firemních informačních zdrojů. Student provedl měření teplotních odchylek na obráběcím stroji a toto měření vyhodnotil. Informace z odborných článků roztřídil do logických celků. Ve veřejně přístupných databázích projektů vyhledal výzkumné aktivity akademických a jiných pracovišť. Na závěr provedl návrh vlastního postupu pro kompenzaci stroje. Student přistoupil k tématu aktivně. Samostatně zorganizoval schůzky s odborníky a korespondenčně oslovil výrobce. Neplnil však dohodnuté termíny. Věcný obsah práce nekonzultoval s dostatečným předstihem, proto nebylo dosaženo požadované hloubky rešerše. Z textu kapitol 4 až 6 je patrné, že nebyl dostatečně pochopen kontext článků. Z tabulky výzkumných projektů je zřejmé, že nebylo hlouběji pátráno po věcném obsahu a výsledcích projektů. V práci chybí informace z katalogů výrobců obráběcích strojů. Všechny cíle však byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Hermanský, Dominik

Bakalářská práce je poměrně rozsáhlá co se týče počtu stran. Po obsahové stránce je to z mého pohledu nepovedené dílo s velkým počtem chybných tvrzení, formálních nesrovnalostí a v závěrečné části působí práce odfláknutým dojmem. Náhodně vybírám některé zásadní postřehy k práci. Nejdůležitější kapitola teoretické části – kapitola 3 se odkazuje na literaturu č. 31, která ale v seznamu zdrojů chybí, proto nevíme, jestli jinak zajímavá tabulka 1 na str. 20 je skutečně relevantní. Rešerše v oblasti teplotních kompenzací kapitoly 4-6 je velmi povrchní s velkým množstvím nesrovnalostí, které plynou jednoznačně ze špatného překladu zdrojových informací a nepochopení podstaty jednotlivých mechanizmů, obzvláště v oblasti aktivní kompenzace (kapitola 6). Rešerše v oblasti aplikací výzkumných center (3. bod zadání) byli jenom vyjmenovány projekty různých institucí bez hlubšího rozboru. Co se týče praktické části, není mi známo, jestli výsledky a použité postupy podléhali utajení, ale kapitola 8 včetně závěrů je pro mě absolutně nepochopitelná a bez hmatatelného výstupu. Student se ani nesnažil o praktický výstup ve formě vlastního metodického návrhu kompenzačního algoritmu, ale jenom citoval vybrané autory a jejich přístupy. Práce má poměrně nízkou úroveň, ale i přes veškeré výhrady, doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 105896