KUDELA, P. Současný stav v oblasti čištění průmyslových odpadních plynů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Brummer, Vladimír

Předkládaná bakalářská práce je věnována prozkoumání současného stavu v oblasti čištění průmyslových odpadních plynů ve vztahu k legislativním novinkám a dokumentům BREF a BAT. První verze práce byla vedoucímu předložena studentem týden před termínem odevzdávání závěrečných prací. Bylo nutno požádat o výjimku, aby bylo možno práci odevzdat po termínu. Práce tedy nebyla vypracovaná průběžně, ale ve velmi krátkém časovém období, což se výrazně negativně podepsalo na její kvalitě. Rozsah práce je nízký, přístup k plnění cílů zadání je minimalistický. Přehled metod čistění průmyslových odpadních plynů je odbaven jedním obrázkem, kde není jasné, které metody se vztahují ke kterým polutantům. Pro porovnání současných a budoucích emisních limitů jsou uvedeny pouze obecné emisní limity vyhlášky 415/2012 Sb. a specifické emisní limity NOx pro spalování biomasy. Dále je u BAT nepochopitelně uveden příklad pro emise SOx z oblasti metalurgie. Uveden je vždy pouze jeden příklad a je diskutabilní, zda je možné tohle považovat za přehled v oblasti a zda tedy byly body zadání práce a) a b) vůbec naplněny. Předloženou práci hodnotím z výše uvedených důvodů jako výrazně podprůměrnou a dále nechávám prostor na posouzení její kvality zkušební komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Jecha, David

Bakalářská práce na téma „Současný stav v oblasti čištění průmyslových odpadních plynů“ splnila vytyčené cíle pouze dostatečně. Toto téma umožňuje značné možnosti rešeršní práce. Autor pojal práci dosti minimalisticky. Problematika čištění spalin je sepsána do jediné kapitoly a postrádám popis možných technologií v návaznosti na danou problematiku. Popis současného stavu a novinek v oblasti emisních limitů pro průmyslové odpadní plyny je minimalizován na popis obecných limitů a pro specifické emisní limity NOx pro spalování biomasy. Při popisu dokumentů BAT (BREF) jsou zmíněny technologie pro snížení SO2 z oblasti metalurgie. Tato provedení práce je tudíž nepřehledné a není úplně jasný cíl této práce. Předpokládal bych, že autor se na úvod bude věnovat problematice komplexně a vybere si užší zaměření pro, které uvede specifické limity a technologie čištění spalin. Předložená práce sice splňuje minimální požadavek na počet stran, ale je diskutabilní, jestli byly řádně splněny všechny vytyčené cíle bakalářské práce. Protože práce nemá experimentální část, předpokládal bych, že teoretická (rešeršní) část bude vypracována přehledněji a komplexně. Z tohoto důvodu považuji práci za velice podprůměrnou a hodnotím známkou E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 116175