HECZKOVÁ, M. Měření membránového napětí pomocí napěťově citlivých barviv [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Studentka představila rešerši měření membránového napětí pomocí napěťově citlivých barviv, ve které se blíže zaměřila na metodu měření pomocí rychlých napěťově citlivých barviv. K tomuto účelu využila dostatečný počet literatury. Rešerše je obsáhlá, má logickou stavbu. V praktické části studentka realizovala pravidelné experimenty na vybraných buňkách prováděné na konfokálním mikroskopu. Vyzkoušela dvě metody realizace změny velikosti membránového napětí buněk pro následné měření změn pomocí napěťově citlivých barviv s tím, že logicky měnila parametry měření, aby dosáhla lepších výsledků. Výsledky měření jsou logicky prezentovány. Chybí však řada prvků. Přestože nebylo dosaženo dostatečných výsledků, práce by měla obsahovat ukázku předpokládaných výsledků a průběh experimentů z literatury, aby bylo možné dosažené výsledky porovnat a objektivně zhodnotit jejich správnost. Příkladem může být realizovaný obdobný experiment v literatuře pod číslem [51]. Přestože nebylo dosaženo dostatečných výsledků, měla být v práci obsažena část zadání bodů pod číslem 5) a 6), které jsou vynechány. Tam studentka měla alespoň dosažené výsledky v samostatné kapitole kvantitativně zhodnotit a dostatečně okomentovat, přestože byly negativní. To se stalo až v závěru práce, kde tuto část spíše shrnula. Po formální a obsahové stránce je práce na podprůměrné úrovni. Napomáhá tomu špatná kvalita části obrázků, práce obsahuje často překlepy, nesprávné interpretace pojmů a chybné formulace, nelogické uvedení souvislostí. Na druhé straně studentka během celé doby projevovala zvýšenou míru aktivity, účastnila se experimentů i konzultací výsledků. Problematiku řešila ve velké míře samostatně. V potaz je potřeba brát velkou náročnost experimentů, které ovlivňuje řada faktorů, pak dalšího zpracování naměřených dat a obecně celé této problematiky.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předmětem práce je měření membránového napětí buněk pomocí napěťových barviv Di-4-ANEPPS a RH-137. Jedná se o fluorescenční napěťově závislá barviva. V první části práce je provedena rešerše v oblasti barviv a diskutována potřebná terorie, především luminiscence a fluorescenční mikroskopie. V samotné realizační části bylo provedeno měření membránového napětí na buňkách za použití napěťově citlivých sond. V této části dochází studentka k závěru, že srovnání obou barviv je nemožné (s čímž se neztotožňuji) a tudíž dále práce postrádá část bodu 4) a body 5) a 6) zadání. K určité diskuzi výsledků dochází v závěru práce, kde se ale i tak objevují diskutabilní závěry, jak např. "buňky jsou detekovatelné při množství 2,5 ul nebo 5 ul barviva" apod. Dále výsledky de facto zpochybňuje s tím, že na poškození může mít vliv i samotný transport. Tato část je předmětem oponentních otázek. Po formální stránce mám problém s kvalitou obrázků, kdy je použití ztrátové komprese činí nečitelnými, za všechny vybírám obr. 4. Velmi zajímavá je "obrázko-rovnice" na obr. 11. V práci je použita zajímavá terminologie, jako např. personifikace "původců šumů" nebo zmínka o vzájemně se rušících mikroskopech, což si nedovedu technicky představit. Zcela nepřehledná je zvoleným formátováním literatura, navíc její chaotické řazení znemožňuje orientaci v ní. Téměř poloviny odkazů není reálné převzít jejich URL ([16], [18-24], [27-30]). Předložená diplomová práce svým rozsahem zcela neplní požadavky diplomové práce. Práci s ohledem na zmíněné nedostatky hodnotím známkou "dostatečně" / E a přidávám otázky.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 65471