LANGOVÁ, M. Účinek plastifikátorů na chování a vlastnosti alkalicky aktivovaných materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalina, Lukáš

Studentka Markéta Langová vypracovala diplomovou práci na téma "Účinek plastifikátorů na chování a vlastnosti alkalicky aktivovaných materiálů". Studentka po celou dobu pracovala samostatně a iniciativně. V experimentální části provedla celou řadu časově náročných měření, což vedlo k objasnění chemického působení plastifikačních přísad v alkalicky aktivovaných systémech. Dosažené výsledky kvalitně zpracovala a vhodně okomentovala. Předložená práce zcela naplňuje požadavky kladené na diplomovou práci a celkově ji hodnotím známkou A. Práci doporučuji k obhajobě před odbornou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Koplík, Jan

Diplomová práce Bc. Markéty Langové se zabývá účinky plastifikátorů na alkalicky aktivované materiály. Plastifikátory jsou již mnoho let úspěšně používány jako přísady do betonu, které zlepšují jeho vlastnosti. Nicméně jejich použití v alkalicky aktivovaných materiálech není zatím dostatečně popsáno, takže tato práce může přispět k zlepšení vlastností těchto materiálů a může pomoci přiblížit jejich používání jako běžný stavební materiál. V práci byly použity dva typy plastifikačních přísad – lignosulfonanový plastifikátor a polykarboxylátový superplastifikátor na dvou typech matric (vysokopecní struska aktivovaná hydroxidem sodným nebo sodným vodním sklem). Zkoumán byl především vliv přísad na vlastnosti alkalicky aktivované strusky a to vliv na zpracovatelnost, mechanické vlastnosti, kinetiku a dobu tuhnutí. Dále byla zjišťována stabilita plastifikačních přísad v silně alkalickém prostředí a změny v jejich struktuře v tomto prostředí. Po formální stránce práce splňuje všechny požadavky kladené na tento typ závěrečných prací. Práce je logicky členěná na jednotlivé části a všechny vytyčené cíle byly provedeny. Teoretická část neobsahuje téměř žádné pravopisné či stylistické chyby. Vytkl bych anglické texty v obrázcích či ve zkratkách. Naopak je třeba vyzdvihnout, že v teoretické části jsou popsány pouze informace vztahující se k praktické části a není zde žádný balast. Mírné výtky mám ke zdrojům citací. Bylo by lepší snažit se použít přímo původní zdroj z odborné literatury než používat závěrečné práce. V praktické části jsou výsledky přehledně shrnuty do tabulek či grafů. Jedinou výtku mám k měření pevností v tahu za ohybu, kde by bylo záhodno zvážit, zda jsou dvě měření dostatečné, pro vyvozování závěrů. Z výsledků vyplývá, že účinnost jednotlivých plastifikačních přísad je silně závislá na použitém aktivátoru. Jednotlivá zjištění jsou dostatečně a přehledně diskutovány a vysvětleny v závěru. Cenná je tato práce především v osvětlení toho, jak se jednotlivé plastifikační přísady chovají v alkalickém prostředí. Práce splnila všechny požadavky na diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 96652