SCHOLASTEROVÁ, V. Studium migrace mesenchymálních kmenových buněk v extracelulárním matrix na principu chemotaxe [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelíková, Larisa

V diplomové práci se studentka zabývala in vitro metodami hodnocení migrace buněk v extracelulárním matrix na principu chemotaxe. V teoretické části práce jsou popsané způsoby migrace buněk, metody studia buněčné migrace, princip chemotaxe a popis existujících chemoatraktantů pro mesenchymální kmenové buňky. Práce je zaměřená na sledování migrace buněk vkolagenu svyužitím tranwell testu a konfokální fluorescenční mikroskopií. V praktické části si studentka osvojila práci v buněčné laboratoři. Byla ověřena metoda pro hodnocení migrace buněk vkolagenu a jejích citlivost na vybraný chemoatraktant. Studentka se prakticky seznámila se základy práce na konfokálním mikroskopu. Pro hodnocení získaných mikroskopických snímků aplikovala metody zpracování obrazů. Dosažené výsledky a vzniklé problémy jsou vhodně diskutovány. Po formální a odborné stránce je práce na velmi dobré úrovni. Řazení kapitol je přehledné, použitá literatura je vhodně citovaná. Přesto vytýkám seřazení literatury, které není podle výskytu v textu. Studentka vhodně využívala konzultačních hodin, projevovala aktivitu, pravidelně docházela na laboratorní experimenty a prokázala schopnost samostatné práce. Rozpracovaná verze práce byla odevzdána v termínu. Zadání diplomové práce považuji za splněné. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A (90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Fohlerová, Zdenka

Diplomová práce studentky Viktorie Scholasterové se zabývá studiem migrací mesenchymálních kmenových buněk v kolagenovém gelu vlivem působení chemoatraktantů a s použitím komerčních Transwell jamek. Studentka splnila zadání diplomové práce, jednotlivé dílčí kroky jsou v práci na sebe navazující, jsou rozumně popsány, experimentálně řešeny a diskutovány. Práce svým rozsahem a strukturou splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a je v ní minimum gramatických chyb. Prezentace grafů, obrázků a práce s literaturou je na přijatelné úrovni. V práci se studentka potýkala s řadou problémů včetně barvení buněk, nastavení snímání vzorků či reprodukovatelnosti experimentu, což mírně komplikovalo úspěšnost dosažených výsledky. Z hlediska prezenční a formální úrovně bych upozornila na následující body: - tři a více citovaných, po sobě jdoucích referencí oddělených čárkou je vhodnější psát do jedné závorky. Např. str. 18 - [8], [9],[10],[11] citovat jako [8-11]. - pro reprodukovatelnost výsledků je vhodné u chemikálií zmínit výrobce, rozpouštědlo, pH pufru, koncentraci fluorescenčních barviček, procentuální koncentraci vyjádřit jako např. procenta objemová, hmotnostní atd. Dále není jasné složení kultivačního média (byl zde přídavek séra, antibiotik atd.?). Při popisu experimentů je vhodné psát vedle objemu i koncentrace základních roztoků látek. - str. 41: Obr. 4.1 - v textu by měly být citovány všechny obrázky, nejlépe v abecedním pořadí (viz např. Obr. 4.1e a 4.1c; 4.1f a 4.1d, není zmíněn Obr. 4.1b). - str. 48 – tabulky by mely být přehledné. V podstatě by měly být udělané tak, aby čtenář nemusel hledat v textu, co zkratky znamenají, popř. by vše důležité mělo být zmíněno v legendě. Také % by měly být součástí sloupků s vypočítanými hodnotami. Ve vašem případě to vypadá, že sloupek s (I-III) je vyjádřen v procentech. - uvedené tabulky s hodnotami, vzhledem k tomu, že dále jednotlivé experimenty popisujete a prezentujete graficky, bych zařadila až na konec jako tabulku sumarizující výsledky pro přehlednost. - k obrázkům z mikroskopu je vhodné přiřadit měřítko. - str. 62 - pokud popisujete jen zkratky, není potřeba zmiňovat v názvu „veličiny a symboly“. Celkově práci hodnotím kladně a tematicky jako aktuální. Určitě bych doporučila otestovat barvení buněk předem na miskách. Také bych se více zaměřila na vlastnosti a konzistenci naneseného kolagenového gelu, životaschopnost buněk a jejich migraci v tomto kolagenovém gelu. Dále bych vyzkoušela nanést buňky až na vrstvu kolagenu. Práci doporučuji k obhajobě s výsledným hodnocením B (86 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 134416