BALÁŽ, D. Vzdálené optovláknové polarizační senzory ve speciálních prostředích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Grenar, David

Diplomová práce bakaláře Dominika Baláže na téma Vzdálené optovláknové polarizační senzory ve speciálních prostředích je vhodnou formou obsahově členěná. Teoretická část práce analyzuje šíření světla v optických vláknech pomocí dvou polarizačních rovin a porovnává současné polarizační senzory. Důraz je kladen na dálkové napájení polarizačních senzorů ve speciálních prostředích. Hlavním přínosem této práce je návrh funkčního uspořádání optovláknových komponentů tak, aby bylo umožněno efektivní využití senzorů ve speciálních prostředích s důrazem na detekci změn neelektrických veličin. Výsledky praktické části práce potvrzují, že senzory poskytují vysokou míru spolehlivosti v náročných podmínkách a jsou tedy ideální pro použití ve speciálních prostředích. Jsou vhodné pro detekci na dlouhé vzdálenosti a mají možnost využití ve vojenském a chemickém prostředí. Student v průběhu zpracovávání diplomové práce pravidelně konzultoval odborné otázky a postupy. Aktivně ověřoval různé přístupy k řešení diplomového úkolu a hledal další možnosti, jak dosáhnout hlavních i dílčích cílů. Formální i obsahová stránka předložené práce ve všech ohledech odpovídá zadání a splňuje odborné požadavky, jež jsou kladeny na tento typ prací. Celkově práci hodnotím známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Slavíček, Karel

Diplomová práce bakaláře Dominika Baláže na téma Vzdálené optovláknové polarizační senzory ve speciálních prostředích je zaměřena na analýzu šíření světla v optických vláknech z pohledu polarizace světla. V úvodní části práce diplomant připomíná potřebný matematicý aparát pro popis polarizačního stavu stvětla - Stokesovy parametry a Muellerovu matici. Tento teoretický úvod je stručný, ale výstižný, vyžaduje jistou zkušenost čtenáře. Následuje kapitola popisující základní typy aktuálně používaných optovláknových senzorů, vhodným způsobem popisuje jejich zapojení a diskutuje vlastnosti optovláknových komponent pouřívaných pro konstrukci těchto senzorů. Praktická část práce se zabývá senzory založenými na vláknech zachovávajících polarizaci, kde je navrženo několik schemat zapojení senzoru pro detekci mechanického namáhání polarizaci zachovávajícícho optického vlákna. Na těchto senzorech student provedl řadu měření, jejichž výsledky jsou v diplomové práci dobře dokumentovány. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni, nenalezl jsem významné typografické nedostatky. Množství grafů však nepřispívá k přehlednosti práce, připomínku mám pouze k opakujícícm se obrázkům 6.3, 6.28, 6.53 a 6.76. Celkově je práce na velmi dobré úrovni, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 159147