FANTA, T. Vytvoření moderní webové aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Benedikt, Jan

Student Tomáš Fanta měl za úkol vytvořit webovou aplikaci za pomocí moderního webového aplikačního rámce, která komunikuje se serverovou infrastrukturou. Aplikace je prostředníkem mezi uživatelem a serverovou aplikací simulující různé sítě kritické infrastruktury. Během vypracování se studentovi podařilo vytvořit základní aplikaci splňující zadaná kritéria. Aplikace bohužel obsahuje množství nedodělků, což uživatele může jednoduše dostat do situace, kdy se aplikace začne chovat nepředvídatelně. Vývoj aplikace byl poznamenán problémy na straně serverové části (které student nemohl ovlivnit), což vývoj částečně zpomalilo. Kvůli povaze testovacího prostředí, testoval student aplikaci v prohlížeči s přenastavenými bezpečnostními pravidly. Bohužel odevzdaná verze aplikace stále upravené bezpečnostní nastavení vyžaduje, a to znesnadňuje její další využití. Odevzdaná dokumentace popisuje teoretický základ, který je dále využit v části vývoje aplikace v požadovaném rozsahu. Na několika místech dokumentace obsahuje typografické a gramatické chyby. Celkově považuji cíle práce za splněné a s přihlédnutím k výše uvedeným skutečnostem navrhuji známku B/80 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Sikora, Marek

Student ve své práci uvádí aktuální trendy a výčet technologií spojené s vývojem moderních webových aplikací. V logické návaznosti také stručně zmiňuje související odvětví či problematiku, jako např. základní informace o kryptografii či druzích šifer. Celá teoretická část tak obsahuje poměrně hodně kapitol a témat, avšak ani jednomu tématu se práce nevěnuje více do detailu. Takže, jak už jsem zmiňoval, jde spíše o stručný výčet pojmů a technologií. Bohužel, podrobnější popis motivace, účelu a využití aplikace chybí. V popisu praktické části bych uvítal nějaké lepší grafické znázornění komponent a jejich vazeb, např. pomocí nějakého diagramu. Celkově by spousta kapitol uvítala podrobnější obsah. Po formální stránce jsem nalezl v textu několik překlepů a typografických chyb. Kromě toho je v práci i neplatný odkaz na obrázek (kapitola 7.4) a práce s citacemi má rezervy (zcela chybí např. citace zdroje u informací s frekvencí aktualizace JS frameworků). V odevzdaném kódu se nachází soubor README, jenž obsahuje přihlašovací údaje potřebné k vyzkoušení aplikace. Ty jsou však neplatné a aplikace je odmítá. Až po přímém dotazu na studenta jsem získal správné údaje. Po funkční stránce musím konstatovat, že aplikace je nedodělaná, především ve smyslu nedoladěného grafické rozhraní a odezvy na různé akce uživatele. Nedodělků je hodně, zmíním pouze několik příkladů. Upload souboru nevrací žádné upozornění při vložení špatného souboru. Samotné kroky uploadu lze přeskakovat, což by nemělo a vede to k pádu aplikace. Rozbalovací oddíly se nerolují individuálně, ale po kliknutí na jeden se rozbalí všechny (v tomto případě student zřejmě zkopíroval kód z dema a už jej neupravil pro svou potřebu). Při zadání chybného loginu nevyskakuje žádné varování a vůbec signalizace, že se něco děje. Že vůbec došlo k pokusu o login a nakonec i chybě kvůli neplatnému heslu jsem se dozvěděl až z vývojářské konzole. Při refreshi login stránky se zobrazí prázdná stránka. Celkově je práce s webem z pohledu uživatele velmi těžkopádná a neintuitivní. Není mi ani jasné, jak má např. fungovat ona časová osa a co má vizualizovat. Ani v aplikaci nevidím žádné změny v zobrazených uzlech. Mimo to jsem si taky nemohl nevšimnout většího množství chybových hlášení v konzoli, což přímo ukazuje na neošetřené chyby v kódu. Jako další nevýhodu tohoto řešení považuji nutnost otevření aplikace přes modifikovaného zástupce webového prohlížeče s deaktivovaným zabezpečením, což významně snižuje použitelnost aplikace a pohodlí uživatele.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 161046