MORÁVEK, P. Senzor plynů založený na uhlíkových nanočásticích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Prášek, Jan

Předmětem bakalářské práce byla oblast senzorů plynů. Konkrétně se jednalo o oblast vodivostních senzorů plynů s aktivními vrstvami vytvořenými uhlíkovými nanočásticemi. Celou teoretickou část zabývající se principy detekce plynů a uhlíkovými nanostrukturami zpracoval student Petr Morávek zcela samostatně s použitím jím vybrané i vedoucím doporučené literatury, ze které vybral a zpracoval nejpodstatnější části, které následně využil v praktické části práce. Tu představovala příprava vzorků a jejich následná charakterizace při detekci vybraných plynů a pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu. Veškeré výsledky student přehledně zpracoval a vynesl do grafických závislostí. Dosažené výsledky porovnal s výsledky udávanými v literatuře. Student Petr Morávek přistupoval po celou dobu k řešení bakalářské práce zodpovědně a účastnil se schůzek v předem dohodnutých termínech. Věnoval se řádně studiu jím vybrané i vedoucím doporučené literatury a přicházel samostatně s návrhy řešení situací a problémů. Závěrečné zpracování a sepsání výsledků do bakalářské práce proběhlo bez problému. K formálnímu zpracování práce nemám téměř žádné výhrady. Rovněž oceňuji práci studenta s anglicky psanou literaturou a častou diskuzi v anglickém jazyce o problematice práce se zahraničním stážistou. Věřím, že celková kvalita práce je na dobré úrovni a že bude přínosem pro další rozvoj Laboratoře mikrosenzorů a nanotechnologií. S ohledem na uvedené skutečnosti navrhuji hodnocení A (94 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Pytlíček, Zdeněk

Student Petr Morávek se ve své bakalářské práci věnuje problematice senzorů plynů se zaměřením na vodivostní senzory plynů s aktivní vrstvou na bázi uhlíkových nanočástic. V teoretické části student popisuje vybrané možnosti detekce plynů a základní charakteristiky senzorů plynů z polovodivých oxidů kovů s využitím uhlíkových nanostruktur. Zejména v druhé části se mohl student více zabývat rešerší a poté by jistě neuváděl senzory s uhlíkovými nanostrukturami jako hlavní zástupce polovodivých senzorů plynů. Také mi zde chybí stručný popis mechanizmu detekce senzorů plynů založených na polovodivém principu, přičemž popis na straně 10 je spíše povrchní. Praktická část je provedena v souladu se zadáním a dokládá, že se student dobře seznámil s potřebnými postupy pro výrobu senzorů a zvládl realizaci funkčních vzorků. Část zabývající se charakterizací by bylo vhodné provést na více funkčních vzorcích a statisticky porovnat. I tak student prokázal potřebné znalosti z oblasti testování a charakterizace senzorů plynů. Student na základě zadání správně porovnává získané výsledky s daty uváděnými v literatuře. V závěru mohl být navíc uveden návrh dalšího postupu práce na této problematice. Po formální stránce je práce na standardní úrovni a až na pár výjimek dobře čtivá. Vyskytuje se zde minimum formálních nedostatků, jako nejednotnost v citování viz stránky 13, 14 s odkazy za tečkou na konci věty. Na stránce 20 mohl být text posunut na další stránku bez nalepení na tabulku. Uvedené obrázky ze SEM analýzy na straně 21 by mohly mít vyšší kontrast pro lepší srovnání jednotlivých struktur. Svými výsledky práce přispívá k řešení problematiky v oblasti materiálů pro konstrukci vodivostních senzorů plynů a i přes výše uvedené ji doporučuji k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením B 85b.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 94127