HARVÁNEK, M. Algoritmy pro zpracování a analýzu RFID signálu v FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Derbek, Vojtěch

Výstupem diplomové práce studenta Michala Harvánka je funkční implementace detekce UHF RFID tagu pomocí analýzy spektra signálu v reálném čase v obvodech FPGA HW platformy USRP. Student provedl analýzu komunikačních protokolů pro zjištění časových a frekvenčních požadavků. Dále prozkoumal parametry a možnosti platformy SW radia USRP. Na základě těchto analýz navrhnul a implementoval algoritmy pro zpracování signálu RFID tagu v reálném čase. Srovnávacím měřením dále funkčnost algoritmů ověřil, popř. upravil a odladil, zejm. s ohledem na konečnou přesnost zpracování signálu v FPGA. Výsledná dosažená přesnost měřených parametrů odpovídá požadavkům. Student pravidelně konzultoval průběžné výsledky a zapracovával připomínky vedoucího práce. Kromě výtky k formátování konečného textu (např. nesourodost ve velikosti a písma v obrázcích (obr. 1.10 vs. obr. 4.8), či nedostatečné rozlišení (obr. 2.3) v elektronické verzi) nemám k práci výhrady.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Kováč, Michal

Student se seznámil s protokoly ISO/IEC 14443 a UHF Class 1 Generation 2 pro radiovou komunikaci RFID a platformou softwarového radia USRP. Pomocí grafického systému Labview analyzoval vlastnosti signálů vysílaných RFID zařízeními a navrhl algoritmy pro jejich zpracování. Navrhnuté algoritmy student implementoval do hradlového pole FPGA a porovnal změřené výkony spekter se systémem Labview pro variaci různých parametrů - kódování, šířka pásma, vysílací výkon. Pro přenos dat do PC student upravil knihovny v C++ pro rozhraní k HW. Zadání je splněno až na porovnání navrhnutého analyzátoru s komerčními UHF RFID zařízeními. Práce se jeví na vysoké odborné úrovni, vyžaduje široký odborný rozsah studenta od zvládnutí analytických programů Matlab a Labview, přes konfiguraci programovatelné logiky FPGA až k programování v C++. Na posouzení zadání ohledem zvládnutí implementace do FPGA by mohl být přístupný aspoň VHDL/Verilog kód FFT modulu, který je podle diplomové práce navržen studentem. V práci byl zmíněn simulační nástroj Isim v projektu ISE, proto by v práci mohly být simulační průběhy signálů v tomto nástroji podporující návrh v hradlovém poli (kromě obrazovek z osciloskopu). Práce je přehledná, logicky uspořádaná, ale má drobné formální nedostatky. Tabulka 3.1 je zbytečně rozdělená na dvě strany, nadpis 2 USRP by měl být na nové stránce, problém s odkazem a drobné gramatické chyby a překlepy. V odkaze na straně 20 na obrázek 3.3 je uvedený rozsah vzorků, který nekoresponduje s obrázkem.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 84652