MYŠKA, M. Teorie front a virtuální továrna za pomoci matematického modelu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Mauder, Tomáš

Bakalářská práce pana Martina Myšky je zaměřená na vytvoření tzv. virtuální továrny pomocí teorie front. Hlavní cíle práce byly: popsání simulačního přístupu založeného na teorii front, vytvoření zjednodušeného matematického modelu výrobní linky v programu SIMULINK-SIMEVENTS včetně vlastní implementace zdrojového kódu v programu MATLAB a rozbor simulací deterministických a stochastických. Všechny cíle práce byly bezezbytku splněny, autor navíc zatraktivnil práci o problematiku využití pomocného pracovníka a možného výpadku výrobního stroje. Student pracoval samostatně, pravidelně s menšími či většími intervaly práci konzultoval a aktivně vyhledával zdroje informací, které zařazoval do textu. Bakalářská práce je na velmi dobré úrovni a doporučuji ji tak k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Klimeš, Lubomír

Tématem bakalářské práce Martina Myšky je aplikace teorie front na počítačový model virtuální továrny. Práce obsahuje 33 stran a je členěna do 7 kapitol včetně úvodu a závěru. Jednotlivé kapitoly práce jsou věnovány úvodu do teorie front, analytickému řešení problémů teorie front a simulačnímu přístupu. Kapitoly 4 a 5 tvoří hlavní část práce. Autor se zaměřil na vytvoření modelu virtuální továrny v software SimEvents. Funkčnost modelu student ověřil na 4 úlohách s deterministicky i stochasticky definovanými parametry, pro které provedl detailní srovnání a rozbor. Kapitoly na sebe logicky navazují, práce je velmi čtivá, autor své myšlenky dobře a jasně formuluje. Text obsahuje pouze malé množství překlepů a pravopisných chyb. Autor práce použil ve své práci 20 zdrojů informací, z nichž některé mnohé cizojazyčné. Student odkazy na zdroje v textu správně použil k propojení s jednotlivými tvrzeními. Na práci velmi oceňuji to, že se autor rozhodl pro praktické a tvůrčí téma: po nastudování potřebného teoretického základu provedl implementaci modelů v SimEvents, provedl simulace a výsledky vyhodnotil. V tomto ohledu práce přesahuje běžně kladené požadavky na bakalářské práce. Zpracování diskuze, zhodnocení výsledků a závěru je dle mého názoru nadstandardní. Některé formulace či tvrzení v práci uvedené nejsou podrobně vysvětleny, což komplikuje porozumnění textu (např. co myslí autor pojmem ustálený stav na straně 8). V práci chybí seznam použitých symbolů a zkratek, takže je obtížné jednoznačně identifikovat symbol N_q v rovnici (2.5) a ověřit tvrzení, že je veličina W_q úměrná oblasti pod křivkou v obrázku 2.1. V práci jsou uvedeny dvě odlišné rovnice se stejným číslem (2.4). Tabulka 3.1 je zavádějící, není patrné o jaký typ licencí se jedná a navíc jsou ceny často smluvní. Obrázek 4.2 je nečitelný a nemá tedy žádnou vypovídací hodnotu. Lepší by bylo jej umístit na výšku přes celou plochu stránky. V kapitole 5 mně není jasný důvod použití anglického slova "case" místo např. slova "úloha". Práce obsahuje všechny předepsané náležitosti na ni kladené, cíle bakalářské práce byly beze zbytku splněny. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108906