LICHOSYT, D. Programování výukového robotického manipulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Práce studenta Davida Lichosyta se věnuje aplikaci systému ROS pro ovládání výukové buňky s robotickým manipulátorem Fanuc, což je zadání, které vzešlo z potřeb skupiny Robotiky a UI na UAMT, jelikož je zájem tuto buňku využívat a zároveň postupně zavádět do výuky i praktických realizací systém ROS. Práce dokumentuje řešení na 42 stranách a splňuje tak doporučený rozsah (a mimochodem koresponduje s rozměrem políčka na šachovnici, která je v práci využita). Prezentační úroveň práce je dobrá, text je srozumitelný a nachází se v něm minimum překlepů. Formálně je práce na dobré úrovni, s výjimkou jednoho chybného křížového odkazu na obrázek, i když by jí jistě více slušela sazba v LaTeXu. Student dobře pracoval s literaturou, počet informačních zdrojů je mírně nadprůměrný a zahrnuje i odborné monografie. Výsledky bakalářské práce jsou oproti původnímu plánu slabší, nepodařilo se dojít do stavu, kdy by řešená demonstrační úloha mohla něco reálně demonstrovat. Ovšem silnou polehčující okolností je fakt, že kvůli opatřením proti šíření koronaviru neměl přístup do laboratoře, aby mohl s robotem pracovat. Situaci taky značně komplikovala nedostatečná dokumentace čehokoli ze strany Fanucu, jakož i nedostatečná dokumentace modulů v ROSu. Vzhledem k okolnostem jsem po dohodě se studentem využil manévrovacího prostoru, který ponechalo zadání, a nároky snížil. Student práci pravidelně a v dostatečné míře konzultoval. Aktivně přicházel s řešením rozličných problémů, které se v průběhu řešení objevily, a že jich nebylo málo. Práce však byla dokončena v časové tísni, což je projevilo zejména na kapitole 5, která měla být zpracována zevrubněji. Za největší nedostatek považuji, že se nestihla ověřit možnost ovládat gripper. Celkově však předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Všechny body zadání byly splněny. Z toho důvodu ji doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B / 87 bodů.
Práce studenta Davida Lichosyta o rozsahu 40 stran textu je strukturována do 22 stran teorie (kap 1 a 2), 14 stran řešení (kap 3 a 4) a 1 strany označující budoucí možné větve pokračování v jeho práci. Svým rozsahem odpovídá obvyklému rozsahu bakalářských prací na UAMT. Práce má dobrou formální úroveň, překlepy jsem nalezl pouze v úvodu a závěru, zbytek práce je bez překlepů. Student používá ve své práci velmi dobře literaturu, která je hojně (byť ne úplně všude) citována. V literatuře je použito velmi málo knižních zdrojů, jsou citovány převážně webové zdroje a manuály či návody k použití vybraných komponent. Práci mohu označit jako původní. Student splnil zadání ve všech bodech. První a druhý bod jsou popsány v kapitole 1, třetímu a čtvrtému bodu student věnoval kapitolu 3. Pátý bod je popsán v kapitole 4. Šestý bod zadání je diskutován v poslední, páté kapitole. Práce je členěna logicky. Student v práci popisuje použitou teorii, návrh vlastního řešení i výsledky řešení přehlednou formou. Práci mohu označit jako původní. Student si vybral téma robotického hráče dámy. Pro tento předpoklad je třeba, aby byly uvedeny v součinnost systémy ROSu, a všechny ovladače manipulátoru. Bohužel se studentovi nepodařilo oživit ovládání digitálních vstupů a výstupů na robotu, které jsou potřeba pro uchopení figurky (a tím pádem k plnohodnotné realizaci hry). Zadání práce ale bylo směřováno zejména na správný návrh ROS-ové části aplikace. Tento je dle mého názoru po shlédnutí odevzdaných zdrojových kódů správný a správně implementovaný, nepovažuji to tedy za nesplnění bodu č. 5 zadání. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 126934