KOTKOVÁ, L. Městská knihovna, Lausanne [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Koleček, Ivan

Hodnocení: Volba nové definice struktury městských prostorů v ortogonálním zastavění přináší několik nových situací v jeho racionální struktuře. Rozsáhlý a výjimečný program Městské knihovny se stává základním prvkem v nově pojaté struktuře platformy. Na druhé straně respektuje její principy geometrie a pásů zastavění. Nově definované místo se stává těžištěm zastavění a artikulací mezi platformou a městem (MHD a metro) a další platformou Sebeillon. Je škoda, že charakter druhé plochy – vnitřního náměstí – není dostatečně definován jako artikulace systému pěších a dopravních os struktury zastavění. Knihovna Program je umístěn do části nových objemů. Organizace je jasná a funkční. Škoda, že charakter knihovny – mostu není dostatečně vyjádřen ve struktuře prostorů a konstrukce samotné. Otázky a náměty k obhajobě: 1. Charakter městských prostorů 2. Charakter vstupní haly (schody, výtahy, světlo, materiály) 3. Charakter vztahu člověk - kniha

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B 80 Vývoj konceptu nově určeného místa se odehrával v nesourodém hledání odpovědí v nepříliš jednoduchém kontextu. Mezikritiky nemohly být založeny na lineárním vývoji jeho vyjádření. Závěrečný projekt je naopak založen na podstatné práci, která připravila hodnotné základy k jeho dalšímu vývoji
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Sedlák, Jaroslav

Diplomová práce působí nedokončeným dojmem. Autorka se jednotlivých problémů dotýká jen dílčími kroky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Dvě náměstí vzájemně propojená knihovnou jsou městotvorným řešením. Piazeta knihovny vytváří vstupní předprostor k ulici souběžné s línií trasy metra směren k platu Flon. Navržená budova bohužel plně nevyužívá potenciál místa, který kolem sebe vytváří. Přednáškové sály jsou uzavřenou hmotou, která není v žádném vztahu s nejbližším okolím. Stejným způsobem strádá i nárožní jádro budovy. Piazeta je tedy spíše místem přičleněným k zastávce metra. Jako problematický vnímám i prostor mezi dráhou a objektem mediatéky, který by měl návrh nepochybně řešit jako klíčovou lokalitu. Předložené urbanistické řešení knihovny vytváří nejasný osud svému okolí.
Architektonické řešení D Architektonicky budova působí v parteru spíše jako pevnost a nikoli jako veřejný prostor. Návrh se opírá o budovu mediatéky, která však není v diplomové práci z nepochopitelných důvodů řešena. Jako nedostatek vnímám i rezignaci na využití plochy střechy, která přímo vybízí k situování otevřené terasy s úžasným výhledem na město, podobně jako je tomu v přemostění s výhledem na osu ulice. Fasády objektu knihovny vyvolávají dojem nedořešeného návrhu.
Provozní řešení D Z provozního hlediska se jeví parkovací rampa v podzemí příliš krátká. Parkování kol na náměstí mohlo být řešeno komplexně společně se zastávkou metra. V navržené podobě vytváří spolu s vjezdem do garáží nevhodnou barieru. Je však velice sympatické, že autorka neopomněla cyklistickou dopravu. Vnitřní uspořádání provozů by si zasloužilo několik úprav: Zázemí kavárny by bylo vhodnější situovat do 1.NP. Naopak automatické vracení knih by mělo být umístěno do centrální haly, stávající umístění mezi sklad a odpadky na zadní fasádu není zcela zdařilé. Ani umístění studijního sálu mezi vstupní halu a volný výběr nedává příliš smysl – lidé proudící mezi vstupním podlažím a podlažím volného výběru budou rušit provoz studovny.
Technicko konstrukční řešení D Parkování pod náměstím je vhodně zvolené řešení, které neomezuje možnosti dalšího rozvoje knihovny. Konstrukční podepření přemostění mezi mediatékou a knihovnou je ve výkresové části řešeno jen v 1.PP a 3.NP. a 4.NP.
Formální úroveň E Předložené diplomové práci chybí popis a vyznačení řezových rovin.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 64114