HASALÍKOVÁ, T. Příprava sklokeramických materiálů pro dentální aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartoníčková, Eva

Předložená bakalářská práce studentky Terezy Hasalíkové na téma „Příprava sklokeramických materiálů pro dentální aplikace“ je věnována velmi zajímavému tématu keramických materiálů pro medicínské, v tomto případě dentální, aplikace. Práce je standardně členěna na úvod, teoretickou část, popis experimentů, souhrn výsledků a jejich diskuse. Teoretická část je aktuální a reflektuje současné povědomí o keramických materiálech vhodných ve stomatologickém odvětví. Využití biokeramických materiálů jako zubní cement či při augmentačních zákrocích (dostavění, korunka či implantát). Experimentální část je věnována sol gel přípravě komponenty MTA cementu – dikalcium silikátu a jeho lithiovému analogu. Pro syntézu byla zvolena sol gel metoda. Úvodní testy, skládající se z porovnání několika vstupních surovin a parametrů ovlivňujících reakci, určili trojici vybraných, které měly optimální tvorbu gelu. S vybranými vzorky se dále pracovalo z hlediska jejich tepelné úpravy, hydratace či možnosti tvorby sklokeramického povlaku. Studentka prokázala schopnost samostatně řešit zadanou problematiku. Předložená práce svým rozsahem, kvalitou a úrovní zpracování splňuje zadané cíle, a proto práci hodnotím za „A „ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dlabajová, Lucie

Bakalářská práce Terezy Hasalíkové se zabývá přípravou sklokeramických materiálů vhodných pro dentální aplikace. Ve své práci vychází z nejnovějších trendů, kdy je snaha o využívání vysoce mechanicky odolných materiálů vyznačující se biokompatibilitou a bioaktivitou. Práce je jako celek logicky členěna na teoretickou, experimentální část a dosažené výsledky a je zakončena srozumitelným závěrem. Teoretická část se zaměřuje především na popis vhodných materiálů pro dentální aplikace. Nejvíce pozornosti je zaměřeno na bioaktivní keramiku a sklokeramiku, a to jak na její popis, tak na popis možností její přípravy. Teoretická rešerše se opírá o řadu zahraničních zdrojů, jejichž množství je adekvátní k bakalářské práci. V této části práce se vyskytuje větší množství gramatických a typografických chyb, v menší míře i chyb faktografických. U všech obrázků, které jsou součástí teoretické části, úplně chybí jakýkoli doprovodný komentář v textu či vysvětlení jejich významu souvisejícího s uváděnou teorií. Experimentální část přehledně popisuje postup přípravy vzorků od počátku, přes výpal, hydrataci připravených materiálů až po přípravu sklokeramického povlaku u nejslibnějšího vzorku. Nechybí také stručný popis použitých analytických metod. Výsledky shrnují jednotlivé kroky přípravy práškových materiálů metodou sol-gel, kdy jsou jako vstupní suroviny využity dva typy vodního skla, a to vodní sklo sodné a lithné. Výsledky jsou zpracovány přehledně do tabulek a grafů. Srozumitelně a logicky je vysvětlen i postup výběru nejvhodnějšího procesu přípravy finálních produktů. Výsledky bohužel nejsou konzultovány s literaturou. I v této části se vyskytují některé faktografické chyby jako je například uvedení množství krystalických fází stanovených metodou XRD ve formě hm.%. V kapitole 3.2.8. Rastrovací elektronová mikroskopie studentka popisuje viditelnou nepřítomnost hydratačních produktů u vzorků 1 a 3, obrázky z mikroskopu však nejsou v práci vůbec uvedeny nebo došlo k jejich nesprávnému označení. I přes uvedené nedostatky je práce na dobré úrovni a splňuje požadavky na bakalářskou práci a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 115727