CHARVOT, J. Autonomní systém pro řízení akvária [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Tomíček, Pavel

Student Jakub Charvot se v předložené práci zabývá návrhem autonomního systému pro řízení akvária. V první kapitole je popsána akvaristika a technické požadavky provozu akvária, na jejichž bázi je v dalších kapitolách proveden návrh řídícího systému. Ten je popsán logicky a postupně představuje pohled na celý systém a následně přechází do větších detailů. Pozornost je věnována také programovému vybavení a testování zařízení. Malé množství chyb, které se v textu vyskytuje nemá vliv na čitelnost či pochopení textu. Práce je průběžně citována a množství zdrojů je dostatečné. Svým rozsahem práce odpovídá požadavkům kladených na bakalářskou práci. Navržené zařízení je funkční. Student při jeho tvorbě postupoval smysluplně a logicky. Oceňuji, že se student rozhodl pro využití složitější sběrnicové architektury systému, která umožňuje snadnou modifikaci či rozšíření systému, včetně přidání periferií s vyšším proudovým odběrem jako je například osvětlení. Výsledkem je zařízení, které je možné využít nejen pro akvaristiku. V průběhu semestru student pravidelně konzultoval a byl schopen reagovat na jakékoliv mé připomínky. Zadání bylo splněno v celém rozsahu. Práci hodnotím stupněm A s počtem bodů 95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Levek, Vladimír

Předložená bakalářská práce zpracovává zřejmě nefrekventovanější téma závěrečných prací: Autonomní systém pro řízení provozu akvária. Dlužno dodat, že téma i když je nesčetněkrát recyklované, kupodivu nabízí širokou kolekci návrhářské odbornosti. Nejinak je tomu i v tomto případě. Student musel nejprve zpracovat rozličné metody snímání neelektrických veličin, způsoby komunikace mezi moduly, ovládání specifických IO a musel navrhnout veškeré jejich zmíněné periferie. Dále musel proniknout do oblasti programování jak na úrovni vestavných systémů pomocí malých 8bitových mikrokontrolerů, tak na úrovni operačních systémů v pokročilých mikrokontrolérech. Zároveň musel prokázat programátorskou dovednost při programování webového rozhraní. Práce z hlediska návrhu je efektivně modulárně řešena s vědomím, že lze systém v budoucnu rozšířit o libovolné periferie. Není tedy navržen nějaký uzavřený jednorázový specifický systém, ale univerzální otevřený systém s generálně stanovenými specifikacemi. V bakalářské práci je takovýto způsob návrhu spíše nadstandardní. Z hlediska textové části je zřejmé, že student věnoval stejné úsilí i této, neméně důležité, části bakalářské práce. Text je pěkně strukturován, všem dotčeným částem je věnováno stejné proporcionální množství informací. Snad jediné bych studentovi vytknul. V kapitolách věnujícím se popisu návrhu a specifikaci parametrů popisuje obecné jevy, jako princip snímání pomocí NTC, pomocí termočlánků, popřípadě popisuje obecnou strukturu a protokol sběrnice CAN. Rovněž nejsem nadšen, že při specifikaci napájecího zdroje, student lakonicky píše, že napájecí zdroj musí dodat proud od několika desítek miliampérů po několik jednotek ampérů. Toto jsou ovšem málo významné nedostatky, které zásadně nesnižují vysokou úroveň odvedené práce.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 160207