MUSIL, T. Bezdrátový pager [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Diplomová práce se zabývá systémovým návrhem zařízení pro bezdrátový přenos krátkých zpráv (pageru). Cílem práce bylo navrhnout přenosné, bateriemi napájené moduly pro bezdrátové zasílání a příjem krátké zprávy a její zobrazení vybranému příjemci. Dále navrhnout a sestavit řídící programy pro mikrokontroléry. Zabezpečení přenosu zprávy je řešeno pomocí cyklického redundantního součtu, v přenosovém protokolu je počítáno i s rozlišením daného příjemce. Student vytyčené cíle diplomové práce splnil, nad rámec zadání realizoval modul vysílače a jednoho přijímače a tím i ověřil funkci zapojení. Po formální stránce nemám k práci výhrady, použité odkazy jsou řádně citovány a zdroje literatury správně zaznamenány. Pouze desku plošných spojů, osazovací výkres a rozpisku součástek bych umístil mezi přílohy, nikoliv jako součást vlastního textu práce. Předloženou diplomovou navrhuji hodnotit známkou "velmi dobře" a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce B 17/20
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Dlouhý, Jiří

Předložená diplomová práce se věnuje návrhu bezdrátového pageru. Práce obsahuj zhruba 50 stran a je členěna do logicky rozvržených kapitol. Po technické stránce mám k práci několik výtek. Student v práci nejprve představuje využití elektromagnetického spektra a výběr volného kmitočtu 433MHz. Dále se věnuje výběru a popisu součástek pro realizaci bezdrátové komunikace mezi PC a cílovým zařízením. Na škodu studenta jsou vybrány bezdrátové 5V moduly umožňující pouze jednosměrnou komunikaci, tudíž přijímač nemůže potvrdit přijetí zprávy. Příliš nechápu použití procesoru ve vysílací části, který pouze počítá kontrolní součet CRC16 a předává data na vysílací modul. Dále je zde diskutabilní komunikace se sériovým portem přes programové prostředí MATLAB. Ve vysílací části propojené s PC jsou použity baterie a DC-DC měnič pro dosažení potřebných 5V a je vypočteno použití vysílače na jedno nabytí baterií na 38 hodin. U koncepce vysílače bych spíše očekával komunikaci přes USB přímo s vysílacím modulem bez potřeby dalších externích součástek a napájení vysílače z PC. Kontrolní součet CRC lze počítat přímo v počítači bez potřeby externího procesoru. S koncepcí přijímací části lze vcelku souhlasit. Zde bych jen vytknul opět energetickou bilanci neboť doba funkce přijímače na jedno nabytí je pouze necelých 15hodin, což pro potřebu bezdrátového pageru je velmi málo. Z hlediska formálního mám jen malou výtku ohledně anglických popisů u obrázků kopírovaných z datasheetů jednotlivých součástek. Jinak práce je psaná přehledně, bez formálních nedostatků a s korektním citováním literatury. Nicméně oceňuji snahu o realizaci zařízení, která byla provedena nad rámec zadání. Ovšem k přihlédnutím k né příliš vhodně volené koncepci zařízení hodnotím práci klasifikačním stupněm C/70b - dobře a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce E 28/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 19495