FIALOVÁ, L. Měření tlaku v infuzním systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Studentka se ve své práci zabývala měřením tlaku v infuzních systémech. Zadání práce bylo řešeno ve spolupráci s FN Bohunice. Studentka se tak zabývala zejména detekcí okluzí v infuzní technice. Jejím úkolem bylo vyhodnotit vliv speciálních funkcí lineárních dávkovačů pro odhalení okluze a zjistit vliv nastavení infuzního systému na tuto funkci. V práci si tak stanovila různá nastavení i volby objemů stříkaček atd. aby ověřila různé závislosti. Protože převážná část práce probíhala pod vedením konzultanta MUDr. Ing. Miroslava Fupši z FN Bohunice, přikládám jeho vyjádření k práci: Studentka pracovala na diplomové práci zodpovědně, pravidelně se mnou konzultovala a ke zpracování dohledávala i údaje z externích zdrojů. Tyto zdroje významně využila ke zpracování práce. Studentka měla zapůjčeny dva lineární dávkovače domu, měření tedy prováděla doma. Překvapilo mne ale množství naměřených dat a značná časová náročnost při jejich získání. Z toho pak plyne i náročnost statistického zpracování výsledků. Samotný výsledek porovnání těchto dvou dávkovačů od různých výrobců je velice překvapující a jistě jej budeme muset vzít do úvahy při pořizování infuzní techniky, speciálně na dětská či neonatální oddělení. Diplomovou práci hodnotím kladně a cením si časové náročnosti a důkladného statistického zpracování výsledků a počítám s využitím jejích závěrů v naši nemocniční praxi.
Studentka Lenka Fialová vypracovala diplomovou práci na téma měření tlaku v infuzním systému. Práce je členěna do šesti kapitol na 55 stranách. V teoretickém úvodu k práci jsou popsány různé způsoby infuzní terapie a infuzní systémy. Dále jsou diskutovány bezpečnostní prvky v infuzní technice, zejména detektor okluze. Teoretická část práce odkazuje na 30 literárních zdrojů. Přestože teoretický rozbor problematiky není obsáhlý, je napsán věcně a zabývá se definicí potřebných pojmů. Pro lepší posouzení práce by bylo vhodné doplnit, zda podobná studie nebyla publikována v odborné literatuře. V praktické části byla zrealizována měřící aparatura, na které byly otestovány dva různé lineární dávkovače pracující s různými stříkačkami a v různých nastaveních. V této části bych vedle schématu měřící aparatury ocenil i fotografii realizace měřící aparatury. Celkem bylo studentkou realizováno 864 měřících cyklů v různých nastaveních obou lineárních dávkovačů. Data z těchto měření byla poté statisticky zpracována v programu Statistica. Pro ověření stanovených hypotéz byly použity Shapirův-Wilkův test pro ověření normálního rozdělení, Kruskalův-Wallisův test pro analýzu rozptylu. V práci bohužel není uvedeno, na základě čeho byly konkrétní testy vybrány a rovněž bych ocenil i teoretický popis těchto testů. Výsledky jednotlivých testů jsou správně zhodnoceny a diskutovány. Výstupem práce je soubor doporučení pro používání jednotlivých lineárních dávkovačů. K formální stránce práce mám několik drobných poznámek. Opakovaně se vyskytují hrubky ve tvarech slovesa vyplývat. Velké obrázky na straně 53 snižují čitelnost a orientaci v textu. Některé obrázky mají sníženou kvalitu (např. Obr. 4). Na předložené práci oceňuji rozsah provedených testů a formulované závěry. Výstupy této práce můžou být převedeny do praxe a zlepšit tak péči o pacienty. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 92 bodů).
eVSKP id 93526