SVOBODOVÁ, P. Použití metafor v různých žánrech diskurzu o elektrotechnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Autorka se ve své práci jazykovědného pohledu zabývá tématem metafory v různých žánrech elektrotechnického diskurzu. V teoretické části autorka definuje pojem konceptuálních metafor a jazykových metafor jakožto jejich realizace; dále nastiňuje jejich hlavní aspekty, včetně výskytu a funkce. V analytické části pak klasifikuje jednotlivá vyjádření do konceptuálních metafor, srovnává jejich výskyt a užití v různých typech textů a ukazuje, že v různé míře konvencionalizace se vyskytují ve všech zkoumaných žánrech, odborný text nevyjímaje. Analýza je provedena v souladu se zvolenou výzkumnou metodologií. Je zdokumentována bohatstvím ilustrativních a náležitě prodiskutovaných příkladů. Velké množství materiálu je zorganizováno přehledně, třídění metaforických výrazů pomocí konceptuálních metafor (úkol náročný na abstrakci) je v zásadě adekvátní, vyznívá až na drobné výjimky velmi přesvědčivě a je vztaženo k dřívějšímu výzkumu v dané oblasti. Chválit lze zejména pozornost k nenápadným, vysoce lexikalizovaným metaforám, např. poukaz na metaforickou povahu příslovce „furthermore“ či substantiva „drawback“. Zajímavé postřehy se objevují dále mj. v diskuzi výrazu „opening a circuit“ v závislosti na žánru. Za spornou lze považovat – vzhledem k rozdílu v hodnotícím aspektu metafory, kterého si sama autorka všímá – konceptuální metaforu RESEMBLANCE IS A BURDEN a metaforu LIFE IS A ROLEPLAY, jejíž cílová doména je zřejmě definována příliš široce, resp. poněkud nepřesně. Struktura práce je přehledná, teorie odpovídá analytické části. I z hlediska jazykového je práce velmi zdařilá, autorka používá poměrně sofistikovaný abstraktní slovník a pokročilou gramatiku s konstrukcemi charakteristickými pro odborný styl. Jazyk práce je jak lexikálně, tak gramaticky takořka bezchybný, drobné výjimky představují čárky u vztažných vět (např. str. 11, 12) a určité členy u generické nepočitatelné reference („in the electrical engineering discourse“, str. 23). Formální stránce lze též stěží něco vytknout. Závěr: Úroveň práce je po všech stránkách velmi vysoká; výše uvedené nedostatky jsou druhořadé a uvádím je spíše z didaktických důvodů. Práci hodnotím známkou A a doporučuji ji k obhajobě. Otázka k obhajobě: According to the exact wording of the definition you adopted in your work, explain why you consider „a nice little atom“ to be a metaphorical expression (ELECTRONS ARE LIVING CREATURES). Does it differ from other metaphorical expression in any respect?
Bakalářská práce Pavly Svobodové je mimořádně zdařilá. Kombinuje poznatky získané studiem lingvistiky s rozborem odborných textů z oblasti elektrotechniky, a tím mimo jiné ilustruje interdisciplinární charakter celého studijního programu. Práce má logickou strukturu a jasně vytyčené cíle, které beze zbytku splňuje. V přehledném teoretickém úvodu autorka využila a vhodně zkombinovala velké množství kvalitních zdrojů. Jasně zpracovaná metodika pak umožnila ilustrovat problematiku využití metafor na sestaveném minikorpusu, obsahujícím různé žánry mluveného i psaného technického jazyka. Jazykové chyby se v práci téměř nevyskytují, snad kromě drobností vzniklých patrně při úpravách textu (např. 'the titles videos under analysis', s.8; 'the conceptual metaphor follows a more general concept object is human', s.17; 'the chosen corpus of text', s.31). Po formální stránce je práci možné vytknout snad jen to, že slovníky (Macmillan a Lingea Lexicon), na které se autorka odvolává mimo jiné na stranách 7 a 20, nejsou zmíněné v referencích. Na celkovou kvalitu má tato skutečnost jen minimální vliv. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.
eVSKP id 94436