SLÁVIK, O. Studium vzájemné interakce trhlin šířících se v částicovém kompozitu s křehkou matricí za podmínek subkritického růstu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Majer, Zdeněk

Předložená práce se zabývá predikcí šíření a zároveň interakcí více trhlin v kompozitním materiálu. Cílem této práce je vytvoření procesu, který bude schopen předpovědět chování trhlin v závislosti na geometrii (složení) kompozitu. Student samostatně zpracoval numerické simulace, které modelovaly postupné šíření trhlin. K prezentaci výsledků bylo nutné nejen dobře zvládnout základy lineární elastické lomové mechaniky, zejména K-koncepci, ale rovněž nastudovat podmínky subkritického růstu trhliny v materiálu. Myslím si, že práce je velmi dobře zpracována, všechny výsledky jsou vhodně okomentovány. Drobnou výtku bych měl pouze ke grafické stránce, kde se mi zdají některé obrázky nepřiměřené, co do velikosti či formy zpracování. To ale nesnižuje kvalitu dosažených výsledků a lze konstatovat, že cíle práce byly jednoznačně splněny. Proto předloženou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ševeček, Oldřich

Předložená práce je zaměřena na numerické modelování šíření a interakce počátečních trhlin v částicových kompozitech. Autor po nastudování potřebné teorie lomové mechaniky vytvořil, s využitím programovacího jazyka APDL v systému ANSYS, 2D parametrický MKP model predikující dráhu šíření existující trhliny v okolí částic kruhového tvaru. Model uvažuje prezenci zbytkových napětí v částicích i matrici a dále aplikované externí tahové zatížení různé úrovně. Vytvořený model je rovněž, v případě existence více trhlin, schopný charakterizovat jejich vzájemnou interakci, což je v současné době velmi zajímavé téma. V práci je také diskutováno a modelováno šíření trhliny v režimu sub-kritického růstu, který může být častou a zároveň nečekanou příčinou porušení keramických součástí. Jediné co postrádám je, že autor neposkytl vstupní kódy pro simulace jako přílohu práce, která by mohla být pro čtenáře velmi zajímavá a přínosná, pokud by se podobnou problematikou chtěl dále zaobírat. Práce však jinak obsahuje zajímavé poznatky a závěry z provedených analýz, které mohou sloužit jako startovací bod pro další, třeba i vědecké aktivity. K diplomové práci bych měl pouze několik následujících připomínek: - Klíčová slova typu „lomová mechanika“ atd. se píší dohromady jako jedno (ne každé slovo zvlášť). - Chybí popis procedury, jak se rozhoduje o směru šíření trhliny (úhel alfa) na základě hodnoty KI a KII – toto by mělo být součástí kapitoly 5 – v obrázku 16 jsou hodnoty alfa uvedeny, ale jak se k nim došlo, není čtenáři jasné. - V práci bych uvítal více odkazů na literaturu (články), které se podobnou problematikou modelování šíření trhliny v okolí částic druhé fáze v základním materiálu zabývaly. - U zatížení aplikovaného v práci bych nehovořil jako o tlaku ale o tahovém zatížení – je to pro čtenáře trochu matoucí, nehledě na to, že u 2D modelu se jedná spíše o liniové zatížení než o tlak. - Obrázky 22, 27-33, 37 by bylo vhodnější udělat inverzními barvami – bílé pozadí a černé obrysy zobrazených entit – ve stávajícím provedení jsou špatně čitelné. - Obrázky 16, 33, 35, 38 bych nazval spíše Tabulkami, jelikož obsahují jen textová data ve tvaru tabulky. - Obrázky 18b, 21b, 26, 36, 40 se v podstatě obsahově opakují, pro názornost by bylo vhodnější v každém z těchto obrázků místo číselných hodnot pozic jednotlivých trhlin znázornit jejich skutečnou polohu u dané analýzy. - Nekonsistence označování veličin v textu (např. KI, E, G atd.) – někde je kurzívou někde obyčejně. Po formální stránce je jinak práce zpracovaná přehledně, srozumitelně a obsahuje všechny kapitoly náležité pro tento typ práce. Obsahově rovněž naplňuje všechny cíle stanovené v zadání a autor při jejím zpracování prokázal pokročilé programovací schopnosti v jazyce APDL. I přes výše uvedené připomínky, které nepovažuji za závažné, hodnotím tedy práci výslednou známkou A a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 100758