MÁRIK, M. Pokročilé techniky vytváření mikro a nanosystémů pro senzoriku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Hubálek, Jaromír

Diplomant se ve své práci zaměřuje na několik technik. Největší kus práce vytvořil v oblasti litografických technik, tj. od fotolitografie, přes elektronovou až po iontovou litografii. Vedle této oblasti si získal dovednosti i v elektrochemii, kterou využil jak po stránce technologické (galvanické pokovování), tak i detekční (cyklická voltametrie enzymů). Pomocí všech těchto technik vytvořil dva různé převodníky pro detekci, první je pro měření impedance buněk a druhý je pro elektrochemickou analýzu. U první části využil několik nanolitografických technik. Tímto své zadání splnil. Práce je zpracována na velmi dobré úrovni a to jak z pohledu formální, tak i z pohledu teoretické i výsledkové. Problematiku pravidelně konzultoval a jeho aktivita byla úměrná obrovkému množství práce, kterou musel vykonat, aby si osvojil použité techniky a vypracoval je na dnešní úroveň. Rozsáhlé množství literatury svědčí o vysoké úrovni práce. Práci hodnotím jako výbornou/A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Pekárek, Jan

Předmětem diplomové práce byly pokročilé techniky vytváření mikro a nanosystémů pro senzoriku. Cílem bylo seznámit se s moderními výrobními metodami pro vývojovou oblast senzorů, vyzkoušení dostupných technologií na praktických příkladech a jejich použití v návrhu a realizaci nových senzorových systémů. Práce je logicky členěna do pěti kapitol včetně úvodu a závěru, je psána přehledně a splnila svůj účel zejména při popisu nezbytné teorie a použitých principů. V teoretické části se autor věnuje chemickým a elektrochemickým senzorům, dále pak pokročilým technikám realizace systémů, mezi které patří především litografické procesy, leptací procesy a hi-tech povrchové úpravy fokusovaným iontovým svazkem. V experimentální části student navrhl a také realizoval dva systémy pro bioelektrické a elektrochemické analýzy, ve kterých použil výše jmenované pokročilé techniky. Zvolené téma je velice aktuální. Použité studijní prameny jsou vhodné a týkají se bezprostředně jednotlivých řešených oblastí. Formální zpracování práce odpovídá požadovaným normám a je na průměrné úrovni. Vysoký celkový dojem nad praktickou částí bohužel snižuje veliké množství gramatických chyb a překlepů (např. naotechnólogií, odloné, exikátor, znázorné, 2x popis Obr. 2.6, Faradoyov, cetnrovanie, atd.), dále pak běžné typografické chyby (např. vdova-sirotek na str. 38 a 39, jednopísmenné předložky na hraně řádku, chybějící mezery před jednotkami, proměnné nejsou kurzívou, apod.). Z textu práce je ale zřejmé, že se student dostatečně seznámil s řešenou problematikou a teoretické poznatky uplatnil při návrhu a výrobě nanoelektrod a dvouelektrodového systému. Student splnil zadání ve všech bodech, proto předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm B/82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 66849