HEGR, V. Klasifikační algoritmy pro systémy identifikace osob podle obličeje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Vojtěch Hegr zpracoval svou bakalářkou práci s názvem "Klasifikační algoritmy pro systémy rozpoznávání obličeje". Autor v práci popisuje zkoumání vlivu různých klasifikačních algoritmů na identifikační schopnost celého rozpoznávacího systému. V první kapitole autor pojednává o biometrice, jejím historickému vývoji, vlastnostech biometrických systémů pro identifikaci osob a možnostech využití biometrické identifikace. Druhá kapitola je věnovaná rozpoznávání obličeje a popisuje způsoby detekce obličeje, použitý detektor obličejů Viola-Jones a metodu pro extrakci příznaků Local Binary Patterns Histograms. Třetí kapitola je věnována rešerši vybraných klasifikátorů, student si zvolil metody K nejbližsích sousedů, support vector machines a neuronové síťě. Čtvrtou kapitolu student věnoval popisu implementace klasifikátorů. V této kapitole nenacházím srozumitelný popis toho, jak byl sestaven celý zkoumaný systém pro rozpoznávání. Student, dle dohody a zadání, využil existující modulární systém pro rozpoznávání, který realizoval detekci obličeje, extrakci příznaků pro rozpoznávání a zpracování a export výsledků. Student do tohoto systému aplikoval zmíněné klasifikátory, které byly realizované v knihovně OpenCV. V páté kapitole student uvádí vlastnosti testovací databáze a testovací metodologii. V šesté kapitole student prezentuje dosažené výsledky. Vojtěch Hegr v rámci své bakalářské práce prostudoval rozsáhlou problematiku rozpoznávání obličeje a popsal celý proces rozpoznávání. Množství prostudovaných a pospaných algoritmů a metod převyšuje obvyklý rozsah u bakalářských prací. Některé formulace v textu jsou ovšem vágní až technicky nepravdivé. V textu se vyskytuje řada formálních a typografických chyb. Zadání práce bylo splněno, nicméně kvalita částí zdrojových kódů realizovaných studentem je nízká. Student nepracoval samostatně. Práci hodnotím 65-ti body.
Předložená bakalářská práce se zabývá klasifikačními algoritmy pro systémy identifikace osob podle obličeje. Lze konstatovat, že zadání práce bylo splněno, byť pouze v minimálním nezbytném rozsahu. První kapitola obsahuje zajímavý popis současných trendů v oblasti biometrie. Další kapitola popisuje princip hojně používaného Viola-Jones detektoru pro detekci obličeje a dále pak způsob extrakce LBPH příznaků, které jsou následně použity pro identifikaci osob. Tato část je hojně citována různými zdroji a je vidět, že se student problematikou aktivně zabýval. Třetí část představuje tři klasifikační algoritmy (k-NN, SVM a NN) a cituje různé práce, kde jsou tyto algoritmy použity pro identifikaci osob. Druhá polovina práce, představující vlastní studentův přínos, je však již poměrně strohá. Ve čtvrté kapitole by byl vhodný systematičtější popis, např. uvést, zda všechny klasifikátory používají stejný typ příznakových vektorů a co určuje délku těchto vektorů. Je-li u k-NN použita metrika Chí-kvadrát, je vhodné uvést její definici. Pátá kapitola by mohla lépe popisovat použitou databázi, např. složení (poměr muži/ženy, věk), uvést příklad typického snímku pro jednotlivé scénáře, dále pak, proč byla pro testování použita právě tato databáze (např. byla-li by použita některá z databází uvedených v kapitole 3, bylo by možno provést srovnání s jinými citovanými pracemi). Metriky z tabulky 5.5 by měly být explicitně definovány, navíc definice False Acceptance Rate (rovnice 5.5) se dle popisu v tabulce 5.5 nejeví jako správná. Šestá kapitola pak prezentuje vlastní výsledky testování klasifikačních algoritmů na použité databázi. Zde by také bylo zajímavé použít více metrik z Tab. 5.5 pro vyhodnocení. Celkově jsem názoru, že student mohl více zapracovat na vlastním řešení práce, např. experimentování s různými parametry (parametr k u k-NN, počet podoblastí při extrakci LBPH příznaků) či detailnější zhodnocení výsledků (použití více vyhodnocovacích metrik, porovnání vhodnosti použitých klasifikačních algoritmů pro praktické využití). Přesto práce splňuje požadavky na bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 85278