VÁLEK, V. Flexibilní bezdrátový systém pro měření CO2 v budově [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Zadáním této práce bylo zaměřeno na vytvoření flexibilního mesh systému dle nového standardu Bluetooth 5.0, což se panu Válkovi povedlo. Ověřením správné implementace je vytvoření systému měření CO2 v budově pomocí více senzorů a změření komunikačních parametrů, což přineslo náhled na schopnosti technologie Bluetooth 5.0 v praxi. Ač byla aktivita studenta zpočátku vlažná, zavedli jsme zavčas pravidelné konzultace. V průběhu práce se student potýkal s technickými problémy pramenící z novosti standardu a neúplné implementaci knihoven ze strany výrobce daných čipů, což je popsáno v textové části. Student se musel zorientovat v dokumentech, které popisují nový standard, hlavně ale v dokumentaci příslušných knihoven implementujících základní vrstvy technologie Bluetooth 5.0 výrobců STM a Nordic. Dále čerpal informace z jiných diplomových prací a konferenčních příspěvků. Ačkoliv textová část jako celek vznikla těsně před termínem odevzdání, hodnotím dokument jako velmi dobře zpracovaný, kdy student popsal důležité části ze standardu, využíval diagramy, popsal problémy, na které narazil, zpracoval měření dle platných doporučení, a také ve stručnosti popsal, jak vytvořený systém zprovoznit a obsluhovat. Po formální stránce jsem nenarazil na nesrovnalosti. Pan Válek předvedl při řešení svého zadání inženýrské schopnosti a práci hodnotím B (89 bodů).
Cílem práce bylo navrhnout bezdrátový systém pro měření CO2 v budově, který využívá mesh topologii podporovanou technologií Bluetooth 5.0. V úvodu práce se autor seznamuje s technologií Bluetooth 5.0, diskutuje jednotlivé možnosti řešení zadaného úkolu a buduje koncepci vyvíjeného systému. Vzhledem k tomu, že v době realizace práce byla technologie Bluetooth 5.0 poměrně nová, je nutné ocenit, že popis této technologie je dostatečně podrobný. Rovněž podpora mesh topologie standardem Bluetooth je novinkou, proto je kapitola 2 věnována právě problematice realizace mesh sítí na bázi Bluetooth 5.0. Následující kapitoly se pak již věnují problematice měření CO2 a návrhu koncepce systému, který ve výsledku využívá pro snímač a koncentrátor dvojici různých MCU od dvou různých výrobců. Zaměření na dvě platformy nepochybně zvýšilo náročnost realizace, autor velmi racionálně v maximální možné míře využil již hotové vývojové moduly s těmito MCU. Zadání bylo splněno, práce je vypracována na vysoké grafické i odborné úrovni. Je potřeba ocenit využití UML diagramů pro dokumentaci některých částí řešení, protože tato forma výrazně zvyšuje srozumitelnost a přehlednost dokumentace. Velmi přínosná je i kapitola 6.5, ve které autor dokumentuje problémy, které se nepodařilo vyřešit, přičemž je nutné podotknout, že podobné problémy vyplývající z nekvalitní dokumentace a neodladěnosti technologicky nových produktů jsou u nových technologií obvyklé a je tak velmi dobře, že tyto problémy autor zdokumentoval. Přínosná je rovněž kapitola 7, kde autor vyhodnocuje úspěšnost přenosu, latence a další elektrické parametry pro různé konfigurace sítě. Autor se v práci soustředil především na zprovoznění technologie Bluetooth a je trošku škoda, že v závěru není jediný graf, kterým by dokumentoval naměřené průběhy CO2 ve sledovaných místnostech, čímž by prokázal, že vyvinuté řešení je funkční a měří CO2. Na druhou stranu je nutné ocenit, že v práci jsou podrobně dokumentovány proudové odběry komponent v aktivním i klidovém stavu, což je podstatné zejména pro případný vývoj bateriově napájených zařízení. Práce byla nepochybně časově náročná, kvalitou zpracování je na vysoké úrovni a dokumentuje výborné inženýrské schopnosti autora. Hodnotím ji proto stupněm A/94 bodů.
eVSKP id 134773