ŠMOL, V. Monitorovací systém malé větrné elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalařská práce pana Šmola se ve své práci zabývá návrhem monitorovacího systému mikro-větrné elektrárny, která je vyrobena metodou 3D tisku. Pan Šmol nejprve provedl rešerši komerčních větrných elektráren a poté nastudoval konstukci mikro větrné elektrárny, jejíž výrobní dokumentace je k dispozici formou open source projektu. Jelikož nebylo možné tuto dokumentaci modifikovat pro vlastní úpravy, které bohužel byly nutné provést, vytvořil tedy vlastní 3D model v prostředí SolidWorks a vygeneroval vlastní výrobní dokumentaci. Hlavní částí práce je pak návrh monitorovacího systému, který slouží ke sběru a zpracování dat, získané elektrické energie a výkonu a spotřeby. Systém je postavený na platformě arduino a obsahuje informační LCD displej. Student celé zařízení sestavil a otestoval v kombinaci s výše uvedenou turbínou. Bohužel se však musel potýkat s problémy původní špatné konstrukce, musel tedy navíc navrhnout vlastní úpravy MVE. Monitorovací systém je plně funkční i když MVE není konstrukčně vhodná pro předpokládaný provoz, což však není chyba studenta, ale preferovanou konstrukcí vedoucího práce, což jsem byl já. Práce obsahuje bohužel překlepy, netechnické výrazy a chyby, což trochu snižuje celkový dojem. Student prokázal schopnost řešit danou problematiku a komplikace, se kterými se potýkal. Pravidelně svou práci konzultoval a přinášel valstní návrhy a řešení. Z výše uvedených důvodů navrhuji práci hodnotit stupněm B.
V předložené práci se student Šmol věnuje návrhu a realizaci monitorovacího systému malé větrné elektrárny sestrojené pomocí 3D tisku. Její dizajn byl inspirován open source projektem. Po obsahové stránce je tato práce na poměrně dobré úrovni. Oceňuji detailní popis různých větrných motorů a rešerši komerčních mikroelektráren. Teoretická část ale obsahuje i mírné nedostatky. Uvítal bych rozbor povětrnostních podmínek v Brně nebo alespoň v České republice. Základní popis proudění plynu a detailnější popis sil působících na lopatky větrných elektráren by mohl lépe uvést neznalého čitatele do problematiky. Také bych ocenil i krátký popis materiálů využívaných v 3D tisku. V praktické části student popisuje dizajn a tvorbu 3D modelu a příslušné dokumentace větrné elektrárny a návrh monitorovacího zařízení s využitím Arduino Uno. Student také analyzoval teoretické pracovní parametry pro přesné nastavení monitorovacího zařízení. Student provedl tři testovací měření v reálných podmínkách, které ale odhalili řadu chyb a problémů se samotným přebraným návrhem elektrárny. Monitorovací systém již plně fungoval v druhém testovacím měření. I když to nebylo úplně cílem práce, student dokázal tyto chyby opravit a navrhl možná zlepšení dizajnu. Praktická část byla také doplněna o simulaci proudění vzduchu, která právě zobrazuje neideální dizajn lopatek. Celkovou úroveň práce snižuje formální zpracování. Práce obsahuje velké množství krátkých podkapitol, které ji uměle prodlužují a zbytečně člení. Seznam zkratek obsahuje jednotky fyzikálních veličin jako i zkratky, které jsou v textu jenom zřídka nebo tam nejsou vůbec. Jednotka elektrického napětí je uvedena jako ohm. Obrázky by mohli být očíslovány dle kapitol. V práci se vícekrát objevuje pojem Magnuskův jev, mělo by ale jít o Magnusův jev. Tabulka 1 je vložena jako obrázek. Popisy tabulek jsou pod, a ne nad nimi. V práci se často vyskytují odstavce pozůstávající z jediné věty a text tak působí neuceleně. Přes zmíněné připomínky, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 82 body, tedy stupněm B.
eVSKP id 134514