KOVÁČIK, D. Vývoj videoher a jejich vliv na společnost [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Ve své bakalářské práci podává Dominik Kováčik poměrně detailní přehled vývoje videoher a herních periferií a v závěrečné části se zaměřuje na vybrané aspekty vlivu videoher na společnost. Obsahově práce zcela odpovídá zadání a je přehledně a logicky uspořádána. Autor píše populárně-naučným stylem, který je vzhledem k povaze tématu zcela adekvátní, a plně využívá odborné slovní zásoby stejně jako specifického žargonu (např. „cheats“, „modding“), který je v tomto kontextu nezbytný. Co už ale za úplně nezbytné nepovažuji, je styl některých názvů podkapitol (např. „Nintendo saves the day“, „The Tasmanian devil and the plumber boy“, „Unleash your Inner Rockstar“), které připomínají spíše reklamní slogany či novinové titulky. Z hlediska jazykové správnosti je ovšem práce na velmi vysoké úrovni s jen velmi ojedinělými chybami nepříliš závažného charakteru, které nepůsobí nijak zvlášť rušivě. Za velmi přínosnou považuji poslední kapitolu - „Impact of video games on society“ - ve které se autor zabývá velkou škálou rozličných témat, jako např. ekonomickou stránkou videoherního průmyslu, potencionálním vlivem videoher na jazykové dovednosti školáků, využitím videoher v medicíně nebo psychologickými aspekty hraní videoher. Je škoda, že této části se nedostalo ještě více prostoru, což by přispělo k obsahové vyváženosti práce a zvýšilo její celkový přínos. Na práci rovněž oceňuji autorovo nadšení pro dané téma, které se odrazilo nejen v rozsahu práce, ale i v množství použité literatury a frekvenci konzultací. Práci i navzdory výše uvedeným výtkám hodnotím velmi pozitivně a navrhuji známku A.
Tématem předložené bakalářské práce je popis historie videoher a analýza dlouhodobého vlivu videoher na společnost. Práce sestává ze čtyř kapitol, přičemž v první kapitole autor přináší definici videohry a stručný přehled herních žánrů. Druhá, z hlediska rozsahu nejrozsáhlejší kapitola, představuje historický přehled vývoje počítačových her od jejich počátku až po nedávnou minulost. Kapitola třetí je věnována video-herním periferiím se zaměřením zejména na virtuální realitu, kapitola čtvrtá potom přináší analýzu vlivu videoher na společnost. Z hlediska respektování pravidel standardního jazyka se jedná o zdařilou práci, v níž autor prokázal výbornou znalost jazyka. Drobné chyby, které se v textu vyskytují, se nejčastěji týkají užití členů, interpunkce v souvislosti s větami vztažnými a shody podmětu s přísudkem, případně se jedná o neobratná vyjádření vzniklá spíše v důsledku nepozornosti či nedostatečné kontroly. Populárně vědecký styl práce je zcela adekvátní zvolenému tématu. Za nevhodné pro užití v bakalářské práci však považuji výrazy typu „a bit“ (str. 37) a „awesome“ (str. 41 a 46). Grafické zpracování práce je na velmi dobré úrovni. Rovněž text práce je adekvátně členěn s jasnou logickou návazností jednotlivých částí. Velmi pozitivně hodnotím rozsah práce a množství použité literatury, jež vypovídají o autorově nadšení a osobním zájmu o danou problematiku. Veškeré požadavky předložená práce splňuje, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A / 90 bodů).
eVSKP id 102109