BUBA, O. DC/DC měnič z napětí 12 V na 300 V [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Pan Buba měl za úkol zkonstruovat galvanicky oddělený měnič z 12V na 300VDC. Tento měnič se má využívat pro napájení osciloskopů a jiných měřících přístrojů se spínanými zdroji, aby tyto přístroje byly nezávislé na elektrické síti a galvanicky oddělené. Během zimního semestru svoje kroky pravidelně konzultoval, provedl patřičné výpočty a měnič realizoval zkušebně pomocí jednoúčelového obvodu pro ověření správného výpočtu transformátoru. V druhé části řešení došlo k výměně tohoto obvodu za mikrokontrolér a galvanickému oddělení výstupní části měniče, aby splňoval zadání. Nejdůležitější změnou bylo přidání obvodu zajišťujícího galvanicky oddělené měření výstupního napětí. V letním semestru byly konzultace sporadické, problémy by bylo možno podchytit dříve. V době odevzdání práce přišel pan Buba na problém v zapojení, které neumožňovalo správnou funkci. Tato chyba byla odhalena těsně před odevzdáním práce, takže nebylo možné úpravu vyzkoušet. Posudek vypracoval externí konzultant Ing. Ondřej Pavelka, Honeywell Brno
Úkolem studenta bylo navrhnout měnič pro napájení osciloskopu ze stejnosměrného zdroje 12V. Dle informací uvedených v práci se studentovi podařilo oživit prototyp zdroje řízený specializovaným obvodem (PWM driver), ale již ne pomocí mikroprocesoru s galvanicky izolovanou zpětnou vazbou. Práce bohužel neobsahuje jakékoliv výsledky měření, které by lépe dokládaly funkčnost první verze měniče. Zadání je tak splněno pouze částečně a je škoda, že student neuvedl konkrétní problémy, které vedly k nezdaru při oživování. Práce je logicky členěna, psána srozumitelně. Student jasně specifikoval požadavky na zdroj a těm odpovídá návrh jednotlivých částí. V některých ohledech mohl student návrh popsat podrobněji (např. výběr jádra - kritéria a výpočet/výběr potřebné velikosti), ale popis je dostatečný. Student neřešil odlehčovací obvod pro výkonové spínací prvky (tranzistor, diody), ani problematiku EMC. Zdrojový kód pro zvolený procesor je prostý, ale dobře a srozumitelně napsaný. V práci postrádám seznam použitých součástek. Přes uvedené výtky se jedná o kvalitní práci, kterou citelně kazí pouze fakt, že se studentovi nepodařilo zařízení plně oživit a změřit jeho parametry.
eVSKP id 73143