MÁLEK, M. Počítačem řízený PLL syntezátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Vágner, Petr

Student navrhl PLL syntezátor skládající se z integrovaného obvodu fázového závěsu ADF4110, referenčního krystalového oscilátoru a integrovaného obvodu TDA5331, ze kterého je využit napětím řízený oscilátor. Dále navrhl rozhraní mezi sběrnicí obvodu ADF4110 a sběrnicí USB řídícího počítače. Pro PC naprogramoval grafické rozhraní umožňující nastavování hodnot řídících registrů syntezátoru. Po odladění počátečních problémů provedl měření na funkčním výrobku. Zadání bylo splněno, formální stránka práce je rovněž v pořádku. Práci lze vytknout použití zbytečně složitého integrovaného obvodu TDA5331, ze kterého je pak použit jen napětím řízený oscilátor. Také by bylo dobré uvést spektrum pro více případů nastavení děliček syntezátoru. Dále účel vztahu (4.1) není úplně jasný, protože pro výpočet časových konstant je pak použit jiný vztah.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Šrámek, Petr

Předložená bakalářská práce shrnuje vše potřebné pro konstrukci PLL syntezátoru řízeného pomocí PC. Je logicky rozdělena do čtyř základních částí. První část představuje teoretický přehled faktů o syntezátorech, následující část je zaměřena na popis použitých technologií (programování, použití USB) a komponent (USB interface, fázového závěsu a řízeného oscilátoru). V této části by bylo dobré uvést více alternativ použitých integrovaných obvodů. Třetí část podrobně popisuje funkci a grafické rozhraní řídicího programu pro PC včetně výpočtů hodnot odesílaných do registrů syntezátoru. V poslední části je řešeno samotné zapojení vybraných obvodů a návrh dalších součástí syntezátoru. Uvedené práci je nutno vytknout některé formální chyby, např. překlepy a typografické chyby, pravopisné chyby a rovněž nepříliš povedený abstrakt. Za nedokonalé rovněž lze považovat důležité grafické podklady - špatná kvalita schématu, ve výkresech desek spojů jsou zobrazeny i jiné vrstvy, celkově návrh desky není příliš dobře proveden. Dále v grafech není možné na první pohled rozeznat význam jednotlivých křivek. V textu postrádám zhodnocení dosaženého fázového šumu a porovnání s údaji od výrobce, změření parametrů jako doba zachycení, také by zde měla být fotografie realizovaného syntezátoru. Jinak je práce na dobré úrovni, student prokázal znalosti z oblasti softwaru a také návrhu obvodového zapojení. Za pozitivní lze rovněž považovat řešení bez použití mikrokontroléru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce C 39/50
Splnění požadavků zadání A 19/20
Formální zpracování práce D 6/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 39244