PRŮDEK, R. Virtuální dvojče robotické buňky FANUC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
V rámci práce se student zabývá návrhem laboratorních úloh do cvičení předmětu Industry 4.0. Student uvedený předmět absolvoval v minulém semestru, byl tedy seznámen s původním stavem laboratorních cvičení. Na práci je možné pohlížet jako na rozdělenou do dvou částí – v té první, teoretičtější, student popisuje základní principy provázející Průmysl 4.0 a dále akademickou robotickou buňku FANUC tvořící stavební kámen laboratorních úloh. Je škoda, že v rámci této části není podrobněji popsán jak samotný robot (a jeho např. technické parametry), tak i software RoboGuide (např. účel, možnosti, základy práce s programem). Rovněž bych zde očekával i zmínku o dalších programech. Praktická část práce působí ne zcela logicky uspořádaná. Obsahuje sice podstatné informace, avšak špatně strukturované. Je zřejmé, že autor se soustředil na vyhotovení návodu k laboratorním úlohám a do praktické části práce samotné pak vložil to, co se jinam nehodilo. Konstatuji dále, že prezentovaný soubor laboratorních úloh je pouze základem, který bude muset být dále revidován, než bude použitelný. Touto skutečnost jsme však očekávali a počítali s ní. Mám-li hodnotit formální stránku práce, mohu v klidu říct, že práce neobsahuje gramatické chyby a je slušně formátována. Je však psána zcela nevhodným slohem, obsahuje těžkopádné formulace i formulace, které se do závěrečné práce zcela nehodí. Místo striktního využívání trpného rodu vytváří různé gramatické konstrukty (Takhle buňka najde…, … než by daná osoba čekala.“ atd…). Studentovi nelze upřít snahu, se kterou se snažil zorientovat v dané problematice a čas, který zpracování práce obětoval. Rovněž musím říct, že student ztratil poměrně hodně času kvůli několikaměsíčnímu uzavření pracoviště. I přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C (75 bodů).
Zadáním bakalářské práce pana Průdka bylo vytvořit virtuální dvojče robotické buňky Fanuc a následně navrhnout zadokumentovat a otestovat laboratorní úlohu. Součásti práce je tedy bakalářská práce a návod do cvičení. Rozsah textové části je 26 stran což je méně než doporučený rozsah. Zadání práce je komplexní a vyžaduje velké spektrum znalostí. Práce s literaturou je na nízké úrovni a obsahuje hlavně firemní dokumentace Siemens a AxiomTech. Z textu nelze zjistit co všechno student vytvořil a na čem pracoval a chybí zde teoretické předpoklady pro praktickou část. Student často zmiňuje tool center point frame, a jiné framy, také jointy (klouby), ale nikde není definován robot, s označením jednotlivých kloubů, reálným umístěním framů a definovaným souřadnicovým systémem. Totéž chybí i v návodu do cvičení, kdy je studentům řečeno pouze důkladně kam klikat a jak to udělat, ale pokud neznají základní názvosloví o robotech, tak nelze předpokládat, že budou vědět proč tyto úkony dělají. Z textu bakalářské práce lze usuzovat, že byl psaný na poslední chvíli bez větších rozvah. V textu lze najít sémantické chyby a překlepy. Mnohem lépe je na tom návod do laboratorních cvičení, a to nejen z hlediska jazykové úrovně, ale také je mnohem důsledněji vypracován. Po doplnění teoretických znalostí potřebných pro vypracování by jej pravděpodobně bylo možné využít ve výuce. Množství odvedené práce je však poznat až v laboratorním návodu nikoli v textu bakalářské práce. Bez přiloženého návodu by práce byla, dle mého názoru, až nedostatečná. Avšak s přihlédnutím na náročnost vytvoření celé úlohy dle návodu do cvičení, lze říci, že pan Průdek má znalosti na úrovni studenta bakalářského studia a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D 60 bodů.
eVSKP id 126921