ZÁLEŠÁK, M. Kontinuální elevátor pro přepravu zboží [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Kašpárek, Jaroslav

Závěrečná práce Martina Zálešáka se zabývá návrhem kontinuálního elevátoru pro přepravu kusového zboží. V práci student na začátku rešeršním způsobem popisuje varianty konstrukce možných typů elevátorů. Většina z nich je založena na principu „páternosteru“. Dále jsou hodnoceny jednotlivé typy konstrukce a z každé jsou vyhodnoceny výhodnější vlastnosti. Zvolená koncepce kontinuálního elevátoru nelze zařadit do zmiňovaných typů konstrukce uvedených v rešerši, proto lze tuto koncepci hodnotit jako unikátní kombinaci elevátorů. V kapitole 6 a 7 jsou studentem prováděny návrhy jednotlivých konstrukčních podskupin elevátoru a to společně s jejich rozměrovými, funkčními a výkonovými parametry. Zde nebyly nalezeny žádné zásadní nedostatky ani chyby v postupu nebo ve výpočtech. Jen na straně 29 ve vzorci (6.6) byla zřejmě nedopatřením dosazena špatná jednotka, která může čtenáře této práce trochu vyvést z představy, že jde o pomaloběžný elevátor. Tento drobný překlep nemá vliv na kvalitu práce. Kapitola 8 a 9 se zabývá výpočtem horní poháněné válečkové tratě a dolní gravitační kladičkové dráhy, tedy výstupních a vstupních zařízení elevátoru. Ani zde nebyly nalezeny žádné zásadní nedostatky ani chyby v postupu nebo ve výpočtech. V závěru je studentem prováděna pevnostní analýza, tedy kontrola analytická i numerická. Analytická kontrola se týkala součástí mající vliv na funkčnost zařízení (řetězy, čepy, hřídel a řetězka). Numerická pevnostní kontrola byla provedena u rámu horní válečkové tratě. Opět zde nebyly nalezeny žádné zásadní chyby v postupu nebo ve výpočtech. Práce je z hlediska požadavků a cílů dle zadání DP úplná. Postup při návrhu elevátoru je pro čtenáře srozumitelný a správný. Rozsah diplomové práce je velký, má celkem 95 stran. Použité metody výpočtu jsou vhodně zvolené a mají návaznost na volby komponent. Schopnost studenta interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich dílčí závěry je velmi dobrá nejen v oblasti volby koncepce, ale i při navrhování komponent a při provádění výpočtových analýz. Stylistická úprava a pravopis má až na pár drobných chyb (např. na str. 22, 29, 79) a netechnického vyjadřování (str. 40, 62, 79) velmi dobrou úroveň. Uspořádání osnovy práce je logické a kapitoly na sebe navazují. Formální náležitosti práce byly splněny. Grafická úprava textové části práce je díky 3D modelům velmi dobrá a přehledná. Zpráva obsahuje přes 100 obrázků a schémat. Citace zdrojů informací a odkazy na obrázky a tabulky jsou uvedeny správně a seznam informačních zdrojů je velmi rozsáhlý. Výkresová část práce byla zpracována kvalitně. Nemám k ní výhrady. Pouze u výkresu pojezdového kola je vzhledem k materiálu PA6 nevhodně zobrazeno šrafování. Nejsem si zcela jistý, zda bude možno pro tento materiál dodržet při obrábění navržené tolerance a drsnosti. Po formální i výpočtové stránce je práce velmi hodnotná a doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Bukovský, Radim

Diplomant ve své práci řeší problematiku vertikální dopravy. V úvodu své práce se zabýval rozborem stávajících druhů vertikální dopravy a ze všech druhů vybral nejlepší vlastnosti, které poté aplikoval v konstrukčním návrhu vertikálního dopravníku. Následuje detailnější rozbor jednotlivých části stroje, ve kterých jsou použity jak běžně dostupné normalizované komponenty, tak i konstrukční prvky výrobně dostupné společnosti Atrima. Diplomant se zabýval nejenom návrhem samotného stroje pro vertikální dopravu, ale i vstupním a výstupním dopravníkem, což je nad rámec zadání. Z hlediska plynulosti chodu jsou však tyto dopravníky velmi důležité. Předložené výkresy jsou až na pár detailů (nestandardní šrafování plastových součástí a absence čísel výkresů v kusovnících sestav) zpracovány na velmi vysoké úrovni. Autor také prokázal dobrou orientaci ve 3D modeláři podrobně propracovaným modelem. Celkově je diplomová práce zpracována na velmi vysoké odborné a stylistické úrovni, splňuje požadavky zadání a k obhajobě ji doporučuji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 70932