HUBENÝ, F. Využití softwarového PLC v tepelné technice budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Jak udává název diplomové práce, měl se diplomant vypořádat se dvěma hlavními tématy: využití softwarových PLC a regulace teploty budov. Aby byl projekt komplexní, doplnili jsme práci i o návrh a realizaci veškerého elektrického propojení testovacího pracoviště. Jde o činnost, která se ve výuce téměř nevyskytuje a v praxi je specialistů na projektování elektrických zapojení chronický nedostatek. Pan Hubený v tomto ohledu velmi dobře spolupracoval a zvládl úspěšně i toto téma. Diplomant navázal ve své práci plynule na předcházející semestrální práce a věnoval práci na diplomovém projektu přiměřený čas. V dohodnutých intervalech se mnou komunikoval o stavu své práce a díky své svědomitosti a píli dosahoval v práci velmi dobrou účinnost. Vlastní řešení zvládl velkou měrou samostatně, za samostatnost pokládám i efektivní využívání literatury a rad konzultanta. Pokud jde o práci s literaturou, tam vysoce hodnotím především diplomantovu aktivitu při návrhu regulátorů. Pochvalu si diplomant zasluhuje i za koncepční přístup, grafické zpracování svých myšlenek a za dodržení logického sledu řešení celého projektu. Nejsem si vědom toho, že by diplomant při své práci narazil na nějaké zvláštní problémy. Vzhledem k předvedeným znalostem a vědomostem, samostatnosti a práci s literaturou mohu konstatovat, že diplomant prokázal výborné inženýrské schopnosti.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kaczmarczyk, Václav

Ve své práci student popisuje problematiku nasazení softwarového PLC v technice řízení budov. Student provádí rozsáhlou rešerši existujících soft-PLC systémů a jejich srovnání s klasickými PLC. V praktické části práce student popisuje principy regulace konkrétní budovy. Student vhodně uvádí přehled používaných snímačů a akčních členů a dále popisuje používané regulátory. Malou výtku mám k používané terminologii v další části práce (řídicí režimy „sluníčko“ a „měsíček“ mají jistě i svá formálnější pojmenování). Student dále popisuje algoritmus řízení a návrh regulátoru. Poslední částí práce je měření skutečných odezev systémů na žádanou hodnotu. Zde student dokazuje nejen funkčnost regulace, ale také dotažení celé práce do cíle. Malou výtku mám k závěru práce, který je zbytečně rozsáhlý a je v něm uvedena celá řada informací, které by měly být umístěny jinde v práci. Zadání předložené diplomové práce bylo náročné a po odborné i časové stránce a svým rozsahem odpovídá požadavkům kladeným na budoucí inženýry. Student prokázal velmi dobrou orientaci ve zvolené problematice. Student splnil požadavky zadání. Práce působí celkově vyváženě co se týče poměru textu a grafických doplňků. Její koncepci hodnotím jako správnou. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

eVSKP id 52504