ŠABATKA, Z. Analýza provozu v datových sítích a jeho modelování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá problematikou modelování síťového provozu s vysokou variabilitou. Práce splňuje stanovené v cílech práce pouze částečně. Student v rámci práce získal dlouhodobý záznam agregovaného provozu HTTP, což nebyl jednoduchý úkol. Po domluvě s vedoucím nebyla zpracovávána celá délka zachyceného provozu, ale pouze určité vybrané časové úseky. Student bohužel z časových důvodů prakticky zpracoval pouze jednu zvolenou metodu analýzy a modelování provozu. Teoretická tak i praktická část práce jsou přehledně zpracovány. Obsahová stránka práce je v pořádku. Student pracoval průběžně a pravidelně konzultoval. Navrhuji hodnocení C/72 bodů.
Student se ve své práci zabývá problematikou pokročilého modelování síťového provozu, která svou náročností výrazně přesahuje rozsah současného bakalářského studia. Přesto, že oproti původnímu zadání byly odvozeny pouze parametry pro jeden model, přínos bakalářské práce považuji za významný. Teoretická část bakalářské práce krátce popisuje nejdůležitější modely síťového provozu. Tyto popisy většinou poskytují dostatek informací k pochopení základního principu modelu. Rozsáhlejší matematické popisy jsou použity pouze v opodstatněných případech. Praktická a teoretická část práce je správně vyvážená. Přesto, že praktická analýza nepotvrdila význam trendového chování, velice kladně hodnotím snahu o výběr úseků provozu s odlišným trendovým charakterem. Za další šikovné řešení považuji ukládání zachycených hlaviček paketů, určených pro další zpracování, do databáze, která umožňuje efektivní správu velkého objemu dat. K analýze chování protokolu http bych poznamenal, že poměr 2:3 u počtu přijatých a odesílaných paketů, bylo pravděpodobně způsobeno započítáváním prázdných potvrzovacích TCP segmentů. Tyto zprávy však nejsou součástí samotného protokolu http, jen představují režii transportního protokolu. Tím pádem do modelování protokolu http zavádí zkreslení. Tento metodologický problém však lze napravit další jednoduchou filtrací paketů, která nevyžaduje žádný rozsáhlejší zásah do navrženého postupu zpracování dat. Bakalářská práce má kvalitní formální zpracování. Pouze bych poznamenal, že v některých případech, jak např. u vztahů 1.11 až 1.14. není evidentní význam proměnných některých symbolů uvedených ve vzorcích.
eVSKP id 54836