POLÁŠ, M. Termální lázně Yverdon, pět smyslů v architektuře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Koleček, Ivan

Základní koncept lázní jako systému zastavění v prostředí parku a jeho dimenzí staví autora před odpovědi v rámci potenicálu území a dialogu mezi komplexností zástavby a bohatosti prostorových vztahů. Hranice tohoto dialogu jsou definovány územím, orientací a parkem. Volba vnitřních prostorových vztahů a jejich charakterů, jejich bohatost a hodnoty nesmí vyvolávat kompromisy vzhledem k okolí v měřítku území. Jejich introvertní charakter ztrácí možnost prodloužení prostorů zastavění do parku a jeho charakteru jednolitého "zalesnění" a struktury pěšin. Velký potenciál zastavění v další etapě projektu dává odpověď na upřesnění tohoto vztahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Základní myšlenka konceptu zastavění vedla autora k usilovnému hledání uspokojující odpovědi. Konečný výsledek je obrazem investice tvorby a hledání, plný konstruktivní kritiky jak v rámci společných diskusí tak vlastních hodnocení.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Uřídilová, Marcela

Navržené řešení dokládá schopnost autora pracovat s prostorem a hmotou, užitá struktura nese značný potenciál pro živoucí svět mnoha smyslů a významů. Přesto by mělo za účelem vyjádření zvolené myšlenky dojít k další práci, zjednodušení struktury a vnesení jasného řádu, podélné prostorové jednotky řadit ve větším napětí. Návrh si žádá také dotažení výrazu nového objektu prostřednictvím fasád.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B I když forma navržené struktury vzniká pocitovou inspirací pramenem a jeho dynamickou silou, je na urbanistické rovině dobře zapojena do městské struktury. Autor s citem volí měřítko jednotlivých objemů, které odpovídá měřítku okolních staveb. Směr hmot hotelu kolmý na směr lázní sice uzavírá blok rezidenčních staveb, působí však cize a příliš tvrdě, nemá potenciál vázat, neboť není pokračováním zvoleného principu. Navíc umístěním hotelu naproti Villa d´Entremont území spíše dělí na dvě části, což jistě není záměr autora. U hmot hotelu se jeví jako vhodnější udržet směr lázní s přirozeným přizpůsobením se směru uliční sítě. To by také přineslo příznivější orientaci východ – západ pro bydlení. Nástupy do parku jsou voleny v logické návaznosti na komunikační strukturu města. Vzniká přirozená hierarchie vstupů do území – hlavní nástup ze severu do prostoru definovaného historickými budovami, dále nástup z ulice Rue de Gasparin podél nového objektu a doplňující vstupy na obvodu parku. Jako ne příliš šťastné považuji parkoviště navržené při ulici Avenue des Bains, pro parkování doporučuji využít zbytkové podzemní plochy objektu lázní. V dalším stupni bych doporučila prověřit polohu a zhuštění celé struktury lázní (ekonomická práce s prostory), aby bylo možno zachovat v co největší míře stávající vzrostlé stromy v jižním cípu parku.
Architektonické řešení C Inspirací předloženého návrhu jsou dvě hlavní úvahy autora vzešlých z analýzy a prožitku místa. Je to síla parku a vyvěrajícího pramene, které vyjadřuje graficky. Archetypálně se jedná u obou o síly země, Řekové je nazývali chtonické síly. Záměrem autora bylo vytvořit hmotnou strukturu procházející zelení parku (což chápu jako obraz střetu hmoty s přírodními silami) a současně vyjádřit sílu pramene deroucího se z hloubi země skrze povrch, kdy přetváří zemskou hmotu. Tyto skutečnosti jsou často vnímány spíše intuitivně, a vznikají na nevědomé archetypální úrovni člověka, přesto nesou základní životní významy. Pramen, hlavní dynamický prvek lázeňského města, který utváří jeho genius loci, se proto v návrhu stává životodárným jádrem celé struktury. Dále dochází k „rozpadu hmoty“ do jakýchsi zemských plátů. Úvaha autora je poněkud komplikovaná, avšak samotná struktura nese značný potenciál pro živoucí svět mnoha smyslů a významů. Nesrozumitelný je pak opačný směr hmot hotelu, který působí rušivě a oslabuje zvolený princip. Velmi dobře návrh vzniká jakoby z podzemí, kde vše začíná a dostává se na povrch. Toto dobře vyjadřuje nejen provoz, kdy je návštěvník nejprve zaveden do podzemí, kde objeví vlastní svět lázní a může zakoušet vztah se zemí, ale také forma atrií, které otevírají zem 1.np do podzemí v místech s prameny. Toto oceňuji jako velmi nosný prvek nesoucí symbolické významy důležité pro člověka. Navíc umístění mnohých funkcí do podzemí podporuje vztah s ní, její neustálé zakoušení, může přinést napínavé světelné atmosféry, poskytnout vhodný prostor ke koncentraci a tělesné i duševní očistě. U řešení fasád se nepodařilo čistě udržet zvolené principy – lapidárnost a jednoduchost fasády by měla nechat promlouvat strukturu samotnou. Doporučila bych zvolenou strukturu ještě dále zjednodušit, propsat do ní jasnější řád, udržet podélné prostorové jednotky těsně na sebe navazující. Redukce rozvolněnosti by vyřešila problémy výše popsané.
Provozní řešení B Kvalitní a zajímavé provozní řešení je předurčeno strukturou samotnou. Do jednotlivých objemů se podařilo uspořádat ucelené lázeňské provozy a byly mezi nimi navrženy bezkolizní vazby. Uspořádání umožňuje variabilní užívání veřejností i lázeňskými hosty. U vstupního objektu není jasná funkce galerie, v objektu s ordinacemi lékařů a léčebných lázní nejsou správně zakreslena schodiště.
Technicko konstrukční řešení B Technicko konstrukční řešení je možné vyčíst z půdorysů a detailu. Jeví se logické, s přijatelnými rozpony v souladu s prostorovou strukturou. Návrh je schopen realizace. Zjednodušení struktury s vepsáním systematického řádu bude mít dopad i na zjednodušení nosné konstrukce.
Formální úroveň C Předkládaná práce dosahuje dobré formální úrovně, dokládá graficky koncept i myšlenku návrhu. Oceňuji několik předložených řezů a řezopohledů pro vyjádření prostorového řešení, včetně žádoucího zakreslení zachovávaných historických budov parku pro ověření navržených výškových hladin, proporcí a měřítek. Postrádám 3D vizualizace nebo ruční skici pro vyjádření atmosféry návrhu. Doporučuji zařadit Schwarz plan ve větším měřítku 1:10 000 pro ověření návrhu v rámci městské struktury.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 84532