PEVNÁ, B. Analýza tlaku chodidla na podložku při různých rychlostech běhu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Korvas, Pavel

Záměrem práce bylo využití tlakových vložek do bot pro analýzu techniky běhu sportovců, jejich významnou součástí sportovního výkonu je běh. Práce má odpovídající strukturu. Cíle a výzkumné otázky postaveny reálně a splnitelně. Teoretická část je dobrým východiskem pro vlastní praktická měření. Zvolená metodika práce včetně protokolu měření odpovídá záměru práce. Zpracování výsledků bylo provedeno tak, aby studentka prokázala schopnost vytvoření postupu pro zpracování více požadovaných proměnných současně, které jsou potřeba pro naplnění cíle práce. Pozitivním výsledkem je možnost využití metodiky práce pro její praktické využití při testování běžců jako zpětná vazba při rozvoj techniky běhu. Studentka vyhodnotila výzkumné otázky a odpovídajícím způsoben vytvořila závěry práce. Zadání bakalářské práce bylo splněno. Studentka pracovala pravidelně, odpovědně, spolupracovala a konzultoval s vedoucím práce, prokázala schopnost samostatné tvůrčí činnosti, tvorby výsledků a závěrů pro praxi. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A (91 b.)

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Pavelka, Jan

Bakalářská práce se zabývá analýza tlaku chodidla na podložku při různých rychlostech běhu pomocí systém Medilogic WLAN insole. Hlavním cílem této bakalářské práce je zhodnotit vybrané proměnné při běhu při zvyšující se rychlostí. Zde bych příště doporučoval lépe definovat konkrétně o jaké proměnné se jedná již v hlavním cíli práce. Stanoven je také vedlejší cíl práce a 3 výzkumné otázky. Teoretická část práce se dělí na 3 oblasti. První oblastí je problematika běhu jak z pohledu jeho vývoje a techniky, tak i z oblasti biomechaniky. Zde se jedná o souhrn již dobře známých informací a faktů. Další část teorie se pak s ohledem zaměření práce věnuje tvaru chodidla a jeho významu v biomechanice běhu. Jako poslední se v teoretické části práce objevuje charakteristika použitých přístrojů pro analýzu běhu. Zde mi chybí větší důraz na popis těch nejnovějších přístrojů, které se v dané oblasti využívají a detailnější popis současného stavu poznání. Práce má stanoven hlavní cíl, vedlejší cíl a 3 výzkumné otázky. Hlavní cíl práce je až na předchozí výtku popsanou výše definován adekvátně, výzkumné otázky poté vhodně doplňují stanovené cíle práce. Praktická část práce se věnuje použité metodologii, charakteristice výzkumného souboru, postupu získání a měření dat a jejich následnému zpracování. V metodologické části práce postrádám odkazy na odborné studie, které by potvrzovaly vhodnost zvolených postupů a metod. Některé části jsou zbytečně popisné a doporučoval bych v některých případech spíše grafické zpracování, které je v řadě případů pro čtenáře vhodnější a přehlednější (např. harmonogram, sledované proměnné, použité přístroje aj.). S ohledem na popsaný protokol měření na straně 29, ze kterého vyplývá, že každý proband v rámci testování absolvoval 8 úseků (12–26 km/h) 2krát? (…všechny rychlosti byly kvůli možným chybám měřeny dvakrát…). V případě, že by testovaná osoba běžela 16 x 30m sprint, jak bylo v analýze počítáno s únavou probanda? Jednalo se o letmý start? Výsledková část obsahuje velké množství tabulek a obrázků, které popisují výstupy z měření použitých přístrojů a celá tato část práce je poměrně přehledná. Chválím jednotné zpracování grafů a tabulek, které přispívají k dobré orientaci v textu. V část diskuse se autorka věnuje komparaci výsledků a jednotlivých výzkumných otázek. Zde mi chybí detailnější porovnání a kritické posouzení výsledků práce se zahraničními studiemi, které řeší podobná témata. V samotném závěru bych přivítal nějaké praktické doporučení, které by směřovalo například k vylepšení metod sportovního tréninku atletů, nebo orientačních běžců, nebo doporučení pro vylepšení postupu měření s přístroji, které byly v práci využity. Tzn. více se zaměřit na praktický přesah práce. Formální zpracování práce, jazyková a stylistická úroveň je na velmi dobré úrovni. Počet odkazů na tuzemské a zahraniční zdroje uvedené v seznamu literatury považuji za průměrný. I přes tyto výtky a kritické připomínky doporučuji práci k obhajobě

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 159344