JANOUŠEK, J. Čtyřprvková anténní řada pracující se čtvrtinou módu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Cílem bakalářské práce bylo ověřit numerickou simulací činnost čtyřprvkové anténní řady pracující se čtvrtinou módu. Anténa měla být následně přepočtena na trojrozměrnou textilii firmy SINTEX, měla být vyrobena a experimentálně měly být ověřeny její vlastnosti. První část práce student věnoval vysvětlení principu činnosti antény, převzatému z literatury. V druhé části uvedl program ANSYS HFSS a od třetí části následuje popis vlastní práce: - Byla simulována anténa z doporučené literatury. Porovnán byl pouze kmitočtový průběh velikost činitele odrazu na vstupu jediného anténního prvku; ostatní parametry porovnávány nebyly. - Anténa byla přepočítána pro pracovní kmitočet 5,8 GHz a pro substráty ARLON (od textilního substrátu bylo po dohodě s vedoucím práce upuštěno). Analyticky byl přepočten vlnovod integrovaný do textilu, ostatní části antény byly měněny manuálním laděním. Lze tedy shrnout, že student řešil problém hrubou silou. To ho stálo spoustu času a energie, takže na vlastní realizaci antény nedošlo. Rovněž na zpracování závěrečné zprávy měl student méně času, než by bylo zapotřebí (odbyté popisy grafů, nedostatečná diskuse, atd.). S přihlédnutím k obrovskému objemu času, který student řešení projektu věnoval, hodnotím práci známkou E/55.
Práce se zabývá návrhem, řešením a analýzou modelu kruhově polarizované čtyřprvkové anténní řady pracující se čtvrtinou módu. Navrhuje řešení komplexní struktury mikropáskové budicí sítě. Cílem práce bylo také vytvořit fyzický funkční model této antény a experimentálně změřit jeho vlastnosti ve volném prostoru a v blízkosti lidského těla. První část zadané práce se zabývá návrhem numerického modelu a jeho analýzou pro stanovení parametrů antény. Modelování a simulace je provedeno v programu ANSYS HFSS. Experimentální vzorek modelu antény nebyl realizován a tím, autor nesplnil celé zadání práce. Práce má 43 stran včetně zadání, je racionálně členěna do kapitol, teoretické základy vychází z analyticky odvozených vztahů pro zvolené geometrické uspořádání anténních prvků, na které navazuje analýza a interpretace získaných výsledků. Práci lze vytknout nedostatky: Kapitola 2- Software, podkapitola 2.1 ANSYS HFSS je velmi strohá, obsahuje velmi nejasné definice a popis systému. Je znatelné, že autor se ani nesnažil nalézt v manuálech ANSYS HFSS základy popisu sytému. Následuje kapitola 2.2 Náročnost na výpočty, která bez důkazů a citací přináší tvrzení,“ …časová náročnost výpočtů se dá jistým způsobem snížit správných chápáním principu funkce solverů…..“, které se v technickém textu asi nemělo takto objevit. Další text práce je poznamenán mírou nezkušenosti autora s psaním odborného textu. Autor splnil část zadání, sestavil numerický model a provedl analýzu s vyhodnocením výsledků. Pokud by provedl experimentální ověření, práce by byla výrazně lépe bodově hodnocena.
eVSKP id 102652