MOŠTĚK, J. Návrh dvojitého stabilizovaného napájecího zdroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta byl návrh a realizace dvojitého stabilizovaného napájecího zdroje 0 – 20 V a 0 – 40 V, s proudovou zatížitelností 3 A, opatřeného elektronickou pojistkou a ukazately napětí a proudů. Vlastnosti zdroje měly být simulovány a ověřeny měřením na vyhotoveném zařízení. Zadání bakalářské práce považuji za splněné. Student zvolil koncepci lineárního napájecího zdroje s možností přepínání výstupů dvou sekundárních vinutí transformátoru, což umožnilo jednak zmenšení ztrát, jednak volbu dvou napěťových rozsahů i proudových zatížitelností. V práci je proveden podrobný návrh všech částí zdroje, včetně pomocných obvodů jako "soft switch", pomocného zdroje pro napájení měřicích přístrojů a tepelné ochrany. Jednotlivé bloky navrženého zdroje byly simulovány v programu Multisim firmy National Instruments. Realizovaný zdroj byl podroben pečlivým měřením, které dobře potvrdily jeho očekávané parametry. V příloze jsou uvedeny návrhy desek plošných spojů v Eagle, spolu s osazovacími plány, rozpisy součástek a fotodokumentací zdroje. Bakalářská práce je poměrně rozsáhlá, spolu s přílohami má 90 stran. Přestože má práce dobrou grafickou úpravu, vyskytuje se v ní řada formálních nedostatků. Například v anglickém abstraktu použitý výraz „resources“ pro napájecí zdroje, odkazy na obrázky a tabulky v textu psány velkými písmeny, ve vzorci (1.2) značení veličin neodpovídá obr. 1.8, některé obrázky špatně čitelné, na obr. 2.8 a 2.10 prohozeny popisky u uvedených křivek, některé fyzikální jednotky psány kurzívou, jiné správně normálním stylem, chybný formát u několika položek v seznamu literatury, aj. Závěrem chci ocenit samostatnost studenta při zpracování tématu bakalářské práce, student dle mého názoru prokázal velmi dobré návrhářské i konstruktérské schopnosti.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Student měl navrhnout a realizovat klasicky koncipovaný laboratorní zdroj. Relativně jednoduché zadání dokázal dobře rozpracovat a zrealizovat propracovaný funkční přístroj s analogovým ovládáním. Práce je logicky členěna, psána srozumitelně a celkově působí velmi dobrým dojmem. Některé části práce naznačují, že autor zcela nepochopil některé aspekty problematiky. Například v zapojení pro omezení proudu je použit kondenzátor pro "zajištění stability obvodu". Kondenzátor tvoří s operačním zesilovačem integrační článek (dolní propust), která skutečně má požadovaný účinek. Nicméně student nediskutuje optimální velikosti použitého kondenzátoru, ani vliv jeho velikosti na rychlost zaúčinkování pojistky, což považuji za důležité. Dále vůbec není diskutováno nastavení hystereze ochranných prvků zdroje. Měření stability výstupního napětí nepovažuji za správně provedené, především vzhledem k použití málo přesných měřicím přístrojům. Kapitola 5.4, shrnující do tabulek úbytky napětí v různých částech obvodu, je dost nepřehledná. Výsledky zde uvedené nejsou příliš vypovídající, zvlášť bez patřičného komentáře. V práci se vyskytují drobné překlepy, některé obrázky mají příliš malý, nečitelný popis, někdy chybí legenda (obr. 2.5). Nevhodný je způsob proložení grafů simulovaných i změřených zatěžovacích charakteristik (obr. 3.4 a dále). Ty měly být navíc změřeny detailněji v oblasti zlomu charakteristik.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 52257