TOMEK, T. Laserový 2D skener [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt a tematicky i na bakalářskou práci studenta. Cílem práce byl návrh a realizace rozšiřujícího modulu pro jednoosý interferometr včetně uživatelského SW. Pro úspěšné vypracování práce bylo nutné dobře zvládnout programovaní v prostředí LabVIEW, provést návrh mechanických komponent a nastudovat problematiku 2D skenovacích systémů. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu a realizaci skenovacího 2D systému s jednoosým laserovým interferometrem. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval dostatek času během celého semestru, dílčí výsledky pravidelně konzultoval. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem jeho činnosti je funkční 2D skener s obslužným sw umožňujícím sběr dat včetně jejich vizualizace. Cíle práce považuji za splněné a jeho práci na projektu hodnotím stupněm A/92b
Předložená diplomová práce se věnuje problematice návrhu a realizace modulu rozšiřujícího možnosti jednobodového interferometru o možnost měření vibrací povrchu ve 2D včetně nezbytného uživatelského software pro nastavení měření a export dat. Zadání práce je možné považovat za středně náročné, které předpokládá znalosti z praktické realizace měření vibrací bezkontaktními metodami, znalosti principu Dopplerovského laserového interferometru Polytec, principům vychylování laserových paprsků a v neposlední řadě i sběru a vyhodnocení dat v prostředí LabVIEW a použití univerzálního hardware s virtuální instrumentací. Je možné konstatovat, že zadání bylo v celém rozsahu splněno. Práce je zpracována v rozsahu 73 stran vlastního textu, který je rozdělen do 8 hlavních kapitol. První tři kapitoly jsou založeny zejména na provedeném průzkumu trhu v oblasti komerčně dostupných laserových skenovacích vibrometrů, komponent vychylovacích systémů a popisu struktury komerčního SW pro ovládání skenovacího vibrometru. Tato část postrádá rozsáhlejší využití kvalitní odborné literatury pro popis některých principů a řešení. Čtvrtá kapitola již nastiňuje praktické řešení konstrukce skenovacího systému s využitím komponent jednobodového systému (hlava, kontroler), rozmítacího zrcátkového systému a dalších nezbytných komponent pro generování a sběr signálů. Zde se student dopouští nepřesností při označení typů generátorové a měřicí karty. V této kapitole jsou již také uvedeny některé praktické experimenty s jednotlivými komponentami skenovacího systému a je možné tedy tuto část považovat za vlastní práci diplomanta. Dále identifikuje problémy v měřicím řetězci (zkreslení obrazového pole při rozmítání, snímací úhel, šum, zaostření, atd.). Za nejdůležitější část a přínos této práce považuji vytvoření obslužného software v prostředí LabVIEW obsahující nejdůležitější funkce pro pohodlnou obsluhu skenovacího systému včetně získání obrazových dat z kamery. Popis vytvořeného SW a jeho ovládání je přehledně a srozumitelně uveden v kapitole 6. Závěrečné dvě kapitoly popisují export získaných dat do komerčního SW pro vizualizaci módů kmitání a následně provedené praktické experimenty s nosníkem a reproduktorem, které prokazují funkčnost celého systému sběru zpracování, exportu a vizualizace naměřených 2D vibrometrických dat. Výsledkem této práce je tedy funkční 2D skenovací vibrometr s obslužným SW umožňující sběr dat včetně jejich exportu do komerčních vizualizačních nástrojů. Po formální stránce práce obsahuje minimum překlepů a stylistických chyb, což svědčí o pečlivém zpracování psaného textu. Po grafické stránce je práce také na velmi dobré úrovni. Práce s literaturou je na průměrné úrovni, diplomant se zaměřil zejména na infomační zdroje při průzkumu trhu, využití kvalitní odborné literatury je minimální. V každém případě se ale domnívám, že diplomant prokázal inženýrské schopnosti a práci doporučuji k obhajobě. Navrhuji hodnocení výborně A/97.
eVSKP id 94471