ŽALUD, Š. Softwarové řešení pro ukládání dat z robotického 3D tisku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bražina, Jakub

Kolega Žalud přistupoval k řešení své diplomové práce velmi zodpovědně. Postup řešení pravidelně konzultoval. Musím ocenit diplomantovu snahu vytvořit řešení, které by bylo použitelné v reálném prostředí. To se povedlo a navrhnuté řešení určitě najde uplatnění ve výzkumných projektech ÚVSSR a jako další podklad do výuky. Zároveň je tato práce velmi důležitou ukázkou toho, jak úzká je v dnešní době hranice mezi strojním a IT světem a jak důležitá je alespoň základní znalost vyšších programovacích jazyků. Právě díky znalostem diplomanta, které nabyl po čas Erasmu ve Finsku, bylo možné, aby tato diplomová práce vznikla. Tato slova podtrhuje poslední odstavec závěru, kde diplomant vyzdvihuje potřebu IT znalostí v technických oborech. Celkově je práce psána čtivě a bez větších formálních nedostatků. Všechny cíle považuji za splněné a doporučuji diplomovou práci k obhajobě s celkovým hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kroupa, Jiří

Student se ve své diplomové práci věnuje návrhu a implementaci softwarového řešení pro ukládání dat z robotického 3D tisku. Student při řešení postupuje dle současných trendů v softwarovém inženýrství a využívá tak architekturu mikro služeb namísto vytváření monolitických aplikací. Velkou výhodou takového řešení je jeho údržba, rozšiřitelnost a škálovatelnost. Současně s tím musí mít vývojář kromě znalosti programování také přehled o mnoha technologiích z oblasti komunikačních protokolů, databázových systémů, orchestrace kontejnerů a podobně. Proto oceňuji jak se student s návrhem a implementací softwarového řešení vypořádal. Drobnou výtku mám ke kapitole 5.1, konkrétně ke srovnání databázových systémů. Na základě uvedených tabulek a grafů není možné s určitostí stanovit rozdíl mezi zmíněnými systémy, protože ani v jednom srovnání nejsou uvedeny všechny porovnávané databáze. Například ve srovnání komprese jsou uvedeny pouze MongoDB a TimescaleDB, výsledky benchmarku pro zápis dat jsou uvedeny pouze pro InfluxDB a TimescaleDB. Výsledky benchmarku pro čtení dat jsou sice uvedeny pro všechny tři databáze, ale srovnání je rozděleno na graf pro MongoDB a TimescaleDB a tabulku pro InfluxDB a TimescaleDB. Výhrady mám také k citacím v textu. Konkrétně k práci s citacemi u použitých obrázků, kde student neuvádí jejich zdroj. Práce také obsahuje mnoho obrázků, o nichž není explicitní zmínka v textu. Některé z nich pak nepřináší oproti textu žádnou doplňující informaci a jejich použití tak považuji za zbytečné (např. obrázky 2, 3, 5). I přes tyto výtky se jedná o výbornou diplomovou práci, ve které student prokázal přehled o současných technologiích a trendech v oblasti softwarového inženýrství a jejich aplikaci v rámci průmyslového řešení zaměřeného na sběr dat z robotického 3D tisku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157466