TICHÝ, P. Stanovení viability u kultivovaných buněk pomocí fluorescence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student se v práci zabýval měřením viablitiy buněk. Otestoval více metod měření viability, kombinaci světlého pole, fluorescence i nefluorescenčního barviva. Přehledně popsal algoritmy potřebné pro zpracování obrazů získaných těmito odlišnými metodami. Při experimentech se zaměřil zejména na izolované kardiomyocyty. Tyto buňky byly použity častěji než kultivované buňky, bylo tak stanoveno po dohodě s vedoucím práce. Student provedl kvalitní rešerši na téma měření viability a optické mikroskopie. V praktické části předvedl vlastní programové vybavení s kvalitní detekcí zejména izolovyných buněk. Navržené algoritmy zvládají spolehlivě rozeznat živé a mrtvé buňky v ukázkových obrazech. Část výsledků je zaměřena také na vyhodnocení kultitovaných buněk. Zde se musí počítat s řešením složitějších obrazových struktur, což je nad rámec bakalářské práce. Student během celého období prokazoval snahu, docházel na konzultace a účastnil se experimentů. K práci mám ale řadu výtek. Práce má občas nelogickou stavbu, např. teoretická kapitola 7.4 je vnořena mezi výsledky. Vlastní prezentace jinak kvalitního programu a vlastních výsledků je velice stručná a neúplná. Student nelogicky uvádí podkapitolu 7.6 jako výsledky, přestože ukázky analyzovaných obrazů již prezentoval na počátku kapitoly, bohužel ale jen jako dílší výsledky. Práci naopak chybí komplexnější prezentaci výsledků na celých nasnímaných obrazech.
Student se ve své práci zabýval návrhem metody pro stanovení viability buněk pomocí fluorescenčních barviv. V teoretické části uvádí základy dostupných metod stanovení viability včetně vlastností barviv a charakteristik potřebného zařízení. Tři metody jsou dále ověřeny experimentálně. V prostředí Matlab jsou realizovány postupy pro zpracování a analýzu pořízených fluorescenčních a nefluorescenčních snímků. Zcela chybí grafické ukázky kompletních výsledků metod založených na calceinu a LIVE/DEAD setu (jsou dostupné až po spuštění programů z přiloženého CD). Postrádám také kvantitativní vyhodnocení výsledků a podrobnější popis vlivu nastavení parametrů (např. prahové hodnoty odečtené z histogramu obrazu) na kvalitu dosažených výsledků. Výsledky práce nejsou dostatečně diskutovány. Přes tyto nedostatky je zadání splněné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Mám výhrady k uspořádání a členění kapitol. Seznam literatury není úpraven podle citačních norem.Jsou v práci chybějící a místy špatně uvedené odkazy na obrázky, překlepy. Hodnotím práci stupněm C/70b.
eVSKP id 51775