HÁVOVÁ, M. Obrazová analýza mitotických chromosomů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Studentka Mariana Hávová se ve své práci zaměřila na segmentaci a klasifikaci snímků mitotických chromosomů pro účely analýzy lidského karyotypu. Vypracovala přehlednou literární rešerši popisující specifikace lidského karyotypu, metody získávání a barvení mikroskopických snímků chromosomů a zejména metody obrazové analýzy snímků chromosomů. Na základě přehledu současných metod a technik pro počítačovou analýzu lidského karyotypu navrhla a realizovala vlastní algoritmus pro vyhodnocení karyotypu. Přestože se studentce nepodařilo algoritmus segmentace chromosomů zcela automatizovat, navrhla uživatelské rozhraní pro separaci jak dotýkajících se tak překrývajících se shluků chromosomů. Navržený algoritmus pro klasifikaci a identifikaci párových chromosomů založený na několikastupňové klasifikaci srovnávající jasový profil, délku a obsah chromosomů, však nevede ke kompletnímu sestavení karyotypu a bylo by zde třeba rozsáhlejší optimalizace. Zároveň v práci chybí testování na větším počtu snímků. Po formální stránce je práce na dobré úrovni jen s drobnými nedostatky, jako jsou některé chybně propojené zdroje literatury a nejednotné formátování textu v tabulkách. Studentka přistupovala k řešení práce aktivně a pravidelně své výsledky konzultovala.
Cílem práce předložené Marianou Hávovou se zabývala klasifikací chromozomů na základě shlukové analýzy. Jedná se o zajímavou problematiku, potenciálně obtížně řešitelnou vzhledem k variabilitě lidského karyotypu, ale zejména k variabilitě použitých mikroskopických snímků způsobené technologickými limity. Text práce je v rozsahu 60 stran bez příloh a obsahuje seznam 51 relevantních odborných pramenů. Po formální stránce je práce standardně zpracovaná, úprava textu ale vykazuje gramatické chyby a překlepy, nesprávné automatické křížové odkazy svědčící o neprovedení finální kontroly pravopisu, a dále občasné nejednotné formátování. Teoretická část práce pojednávající o cytogenetických metodách je sice stručná, oceňuji ale přehlednost textu a jeho srozumitelnost. V části týkající se technik zpracování obrazových snímků však postrádám jistou koncepčnost. Jsou zde velmi stručně popsány vybrané metody, které se sice hodí pro zpracování zpracovávaných snímků, text však jejich výběr nijak zvlášť nezdůvodňuje ani nevymezuje vůči jiným metodám. V praktické části je popsán návrh algoritmu klasifikace chromozomů a jeho realizace v Matlabu. Algoritmus není plně automatizovaný, vyžaduje určitou míru ručního zpracování. Ověření funkčnosti algoritmu není zcela dostatečné. Přestože je provedeno statistické vyhodnocení, není specifikován počet testovacích obrazů ani počet individuálních vzorků, ze kterých chromozomové sady pochází. Z textu usuzuji, že nebyla provedena analýza dostatečného množství dat pro diskusi efektivity algoritmu. Představené výsledky ale mají nepochybně svůj význam. Přes uvedené formální i věcné nedostatky práce má svou hodnotu a vytvořený algoritmus je užitečný.
eVSKP id 73089