KÁRNÍK, J. Měření rychlostních profilů v kapalinách pomocí UVP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Štigler, Jaroslav

Student se zabýval metodou UVP pro měření rychlostního profilu a jejím srovnáním s ostatními používanými metodami. Cílem bylo zjistit její výhody a omezení. Student pracoval s literaturou psanou v anglickém jazyce. Dále na internetu hledal pracoviště, které toto zařízení již používají a snažil se využít jejich poznatků. Provedl i první měření s tímto zařízením. Výsledky nebyly zcela uspokojivé, protože byl vybrán příklad, který je z hlediska konfigurace poměrně náročný. V závěru student správně uvedl, že bude třeba zařízení odladit na jednodušších případech, jako je proudění v kanále s volnou hladinou nebo proudění kapaliny v potrubí čtvercového průřezu. Student pracoval iniciativně, pečlivě a samostatně, proto doporučuji jeho práci k obhajobě. Po jejím úspěšném obhájení souhlasím s udělením titulu bakalář.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Stejskal, Jiří

Bakalářská práce je zaměřena na měření rychlostních profilů v kapalinách. Pojednává zejména o metodě UVP (Ultrasound Velocity Profile), která je v první části práce poměrně důkladně popsána. Nejprve jsou zde uvedeny některé veličiny související s metodou měření UVP (teoretická a skutečná rychlost zvuku, odraz a lom paprsku). Následně je v této práci popsán princip, na kterém je metoda založena a také jsou zde vysvětleny různé veličiny a faktory, které mohou ovlivnit měření (maximální měřitelný rychlostní rozsah, maximální měřitelná hloubka, zesílení frekvence atd.). V této části autor průběžně ukazuje na různá úskalí související s vhodným zadáním těchto veličin při skutečném měření. Dále jsou zde uvedeny různé typy ultrazvukových převodníků a jejich srovnání. V bakalářské práci je dále stručný popis dvou konkurenčních metod používaných pro určování rychlostních profilů v kapalinách, a to PIV (Particle Image Velocimetry) a LDA (Laser Doppler Anemometry). Všechny tři metody byly porovnány včetně jejich výhod a nevýhod. V rámci bakalářské práce bylo provedeno zkušební měření na měřicí trati v laboratoři Odboru fluidního inženýrství EÚ FSI VUT. V bakalářské práci nejsou uvedeny žádné výsledky tohoto měření, je zde pouze zmínka, že měření nedopadlo podle očekávání. Bakalář prokázal slušnou orientaci v dané problematice. Navzdory tomu, že se měření asi příliš nezdařilo, autor prokázal schopnost jej zhodnotit a poukázat na možné chyby a nedostatky, které k tomuto nezdaru mohly vést. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 37402