KALUŽOVÁ, A. Vliv terapeutického ultrazvukového pole a metalických nanočástic na nádorové buňky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Bernard, Vladan

Diplomová práce předkládaná k obhajobě slečnou Bc. Adélou Kalužovou byla autorkou vypracována systematicky v průběhu celého akademického roku 2013/2014 v prostorách laboratoře tkáňových kultur na Biofyzikálním ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Prvotní experimenty byly studentkou zahájeny již v průběhu čtvrtého ročníku, tj. ke konci akademického roku 2012/2013. S ohledem na obsah jednotlivých statí teoretické části diplomové práce je možné konstatovat, že bylo plně dodrženo pokynů pro vypracování a tím pádem byly splněny požadavky zadání. Teoretická část diplomové práce je zpracována jasně a demonstruje schopnost studentky pracovat s literaturou, a to jak v jazyce českém, tak i v anglickém. V rámci praktické části provedla studentka množství experimentů a laboratorních měření a i v této části diplomové práce splnila všechny body z požadavků zadání. Z prezentované formy je možno usoudit, že se studentka v dané problematice ultrazvukového pole a aplikace metalických nanočástic v oblasti medicíny orientuje a zároveň je schopna využívat vhodných statistických metod při zpracování získaných dat pro jejich následnou interpretaci a hodnocení. K zadanému tématu a vlastnímu zpracování autorka předkládané diplomové práce přistupovala zodpovědně a s vysokou úrovní samostatnosti. Během realizace diplomové práce nebylo nutno výrazného zásahu do tvůrčí činnosti studentky. Zdárně si osvojila všechny nutné laboratorní techniky a byla schopna plně samostatné práce v tkáňové laboratoři při realizaci experimentů s nádorovými buněčnými liniemi. V celkovém hodnocení zdůrazňuji kladný přístup studentky k průběžným konzultacím s vedoucím diplomové práce a zároveň i odborníky na Vysokém učení technickém v Brně (jmenovitě panem doc. Rozmanem) či pracovníky Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty. Považuji také za vhodné v závěrečném posudku vedoucího práce uvést fakt, že část experimentálních dat byla studentkou zpracována v podobě originálního článku a spoluautorsky zaslána k zveřejnění do odborného recenzovaného časopisu Lékař a technika. Tento rukopis byl akceptován a přijat k tisku dne 26. května 2014. Vzhledem k vlastnímu přístupu studentky i rozsahu a množství zpracovaných dat, přesahujících požadavky kladené na práci tohoto druhu, hodnotím vlastní průběh realizace diplomové práce pozitivně a předkládanou práci jako obsahově nadprůměrnou a po formální stránce bez závažných nedostatků.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Rozman, Jiří

Téma projektu je s ohledem na charakter řešeného základního výzkumu aktuální a zásadně významné. Rozsah této diplomové práce s ohledem na počet vykonaných experimentů překračuje obvyklý standard. Vlastní práce se po úvodní literární rešerši z oblasti ultraakustiky, interakcí ultrazvukového pole s biologickými tkáněmi a terapeutických aplikací ultrazvuku věnuje způsobu ozvučování nádorových buněk s nanočásticemi. Prováděné experimenty byly nejen řádně naplánovány, ale i systematicky a korektně prováděny s ohledem na hodnocení viability nádorových buněk. Studovány byly nanočástice stříbra, zlata a zinku v kombinaci s ozvučováním nádorových buněk kožního melanomu A 375. Ozvučování bylo prováděno terapeutickým generátorem na frekvenci 1 MHz s kontinuálním režimem vysílané nosné vlny a aplikovanou intenzitou 1 W/cm2. Podstatným a zásadním přínosem práce bylo statistické hodnocení získaných výsledků pro kombinace : pouze nádorové buňky, nádorové buňky samostatně ozvučené, nádorové buňky inkubované s metalickými nanočásticemi, nádorové buňky samostatně ozvučené 10 min. s přidanými nanočásticemi po ozvučení a konečně buňky inkubované s nanočásticemi ozvučené 10 min. Dosažené výsledky se zcela jistě stanou podkladem pro další fáze studia aplikací nanočástic v onkologické praxi. Po formální stránce je práce textově i graficky pečlivě provedena. Přesto několik připomínek : - magnetostrikční jev není jen jednostranný (str. 17), - popis měření statického tlaku není srozumitelný (str. 23), - nejedná se o membránový hydrofon (str. 41), - nepřesné vyjádření "síla akustického tlaku" (str. 53), - překlepy : konvence (str. 24), osmolalita (str. 30), oscilometr (str. 48), - autorka práce nevyužívá plně plochy stránek. Vysoká úroveň práce je doložena rozsáhlými výsledky experimentů. Škoda jen, že zvolený tak pracný způsob proměřování ultrazvukového pole hlavice hydrofonem nebyl graficky zpracován do formy isolinií tlaku. Cíle projektu byly v plném rozsahu splněny a dosažené výsledky jistě přispějí k úspěšnému řešení grantového projektu GAČR 13-04408P : Ovlivnění nádorových buněk kombinovaným působením nanočástic a ultrazvukového pole. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : v ý b o r n ě

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 73053